OffNews.bg

Кога се образува плацентата?

Плацентата е временен орган, специално възникващ по време на бременността. Чрез плацента и пъпната връв от кръвта на майката се приемат и предават кислород и хранителни вещества към плода. Безспорно са обвързани плацента и здраве на плода.

Плацента и ембрион също са зависими, тъй като тя е частично изградена от тъкани на плода във вътрешната си част, а от външната е изградена от тъкани от организма на майката. Образуване и развитие на плацента може да има само, ако жената е бременна. Правилната работа на функции на плацентата е ключово в етапите на плацентарното развитие на ембриона. Освен това силно са обвързани плацента и майка, затова на жените не се препоръчва тютюнопушене и други вредни навици, които могат да увредят свойствата ѝ.

Как и кога става образуване на плацентата?

Образуване на плацента и формиране на плацента при бременност започва след третата седмица от началото ѝ и продължава да тече като процес до края на третия месец.

Освен за приемане и предаване на хранителни вещества и кислород от кръвта на майката към плода, плацентата служи и за отделяне на ненужни на ембриона метаболити. Тя играе и защитна роля, която спира дадени вредни вещества да влязат в кръвта на плода от майката. Интересното е, че в плацентата заедно циркулират кръвта на майчината и ембрионалната кръв, но те така и не се смесват, тъй като плацентата е специално свързана с бъдещото дете с пъпна връв, която се прерязва чак след раждането.

Потенциалните планцентарни проблеми при образуване застрашават плода, и ако плацентата не е правилно изградена, може да се стигне до раждане на детенце с увреждания. Затова плацентата е от жизненоважно значение за вашето бъдещо дете.

Каква е ролята на плацентата?

В женското тяло по време бременността се случват всякакви промени, започващи още от самото начало с образуване на плацента. След образуване тя се явява един безценен за майката помощник, който помага на бебето да яде и диша, както и да бъде защитено добре в корема на мама.

Освен упоменатата по-горе роля на образуване на плацентата като доставчик на храна и кислород, и система за отделяне на отпадъци, плацентата е способна да произвежда хормони като естроген и прогестерон, които са жизнено необходими на женския организъм по време на бременност.

По този начин ембрионът в корема пораства и може да започне своя живот като бебе. Чрез отделянето на кръвта на майката и плода, ембрионът се пази от инфекции. Друг ключов момент е фактът, че наближаването на 9-ия месец, майката започва да предава антитела на своето бебенце, което стимулира имунитета му. Този процес продължава и след раждането, като обаче антителата започват да се предават чрез майчиното мляко в процеса на кърмене. Именно затова кърменето има толкова радетели, които казват, че иначе майките лишават децата от важна защита.