Кога може да се отхлабят карантинните мерки? СЗО в Европа излезе с препоръки
Какво трябва да се случи, за да бъдат облекчени карантинните мерки? Европейската централа на Световната здравна организация (СЗО) даде отговор на този въпрос днес, като публикува препоръки.
Най-важното изискване е държавите-членки да докажат, че са в състояние да осигурят ефективен контрол на предаването на COVID-19. Наред с това техните здравни системи трябва да разполагат с капацитет за идентифициране, изолиране, тестване, проследяване на контактните лица и карантинирането им.
Рисковете от появата на огнища трябва да бъда сведени до минимум в условия на висока уязвимост, особено в домове за възрастни хора, заведения за психично здраве и други места за пребиваване, отбелязват от СЗО. Държавите, тръгнали по пътя на премахване на ограниченията, трябва да са в състояние да организират и провеждат ефективни превантивни мерки на работното място – изключително важното физическо дистанциране, помещения и съоръжения и пособия за редовно миене на ръцете, както и предпазни маски за лице. СЗО обръща внимание, че рисковете за внос на инфекцията могат да бъдат управлявани и че общностите в държавите имат права на глас, наясно са с предприеманите мерки и са готови да участват в този преход.
„Въпреки че всички искат връщането на икономическата активност, важно е да стане ясно за всички, че това ще бъде постепенен процес, който изисква строг мониторинг и евентуално повторно въвеждане на мерки, ако има ново увеличение на случаите", каза регионалният директор на СЗО за Европа д-р Ханс Клуге.
Той постави акцент върху това колко важно е държавите да признаят, че е напълно възможно да бъдат отново въведени мерки за физическо дистанциране за управление на огнища, ако се окаже, че това е необходимо.
„Налага се да има строга програма за мониторинг, насочена към идентифициране, тестване и изолиране на всички случаи и проследяване и карантиране на контактните лица. Това е жизненоважно, за да се гарантира, че локализираните огнища не излизат от контрол“, подчерта д-р Клуге.
Той постави акцент и върху един общоприет критерий – ако базовия коефициент на репродукция на вируса – когато неговата стойност е единица или под единица, което е идеалният случай, то облекчените мерки могат да останат в сила. Това означава, че човек с потвърдена COVID-19 не предава болестта на повече от 1 друго лице.
Ако има тенденция към увеличаване броя на новите случаи обаче, ще е необходимо бързо въвеждане на мерки за физическо дистанциране, допълни той.
Облекчаването на ограниченията ще бъде постепенно и много хора ще се върнат към обичайния си начин на живот, като обаче ще трябва да се възприемат нови норми за хигиена на ръцете, начин на кашляне, който е безопасен за околните, и физическо дистанциране, подчертават от СЗО-Европа.
„На медицинските служители трябва да се предостави възможност за почивка и възстановяване. Разбираемо, COVID-19 оказа ефект върху рутинното предоставяне на здравни услуги, като постави на заден плен множество здравословни проблеми, които здравните системи ще трябва бързо да разрешат. Възможно е децата да са пропуснали рутинни ваксинации. Тези пропуски трябва бързо да бъдат отстранени, за да се избегне появата на огнища на ваксинопредотвратими заболявания“, се отбелязва още в препоръките на организацията.