Като престъпници: Китай наниза електронни гривни за проследяване на хора под карантина
Властите в Китай поискаха неколцина завърнали се от чужбина и поставени под карантина китайци да носят електронни гривни за проследяване, да не би да излязат от домовете си в периода на наложена им изолация.
Решението - за което се разбра от публикации в китайската платформа "Вейбо" - предизвика вълна от критики в китайските социални мрежи, отбелязва Ройтерс. Много потребители са притеснени от прекомерното наблюдение от страна на правителството.
Китайските градове изискват от местните жители да се изолират в дома си, ако са пътували до китайски град, в който има регистрирани случаи на COVID-19. Властите поставят сензори за движение на вратите в жилищата на карантинираните, за да следят за тяхното движение, но досега не са обсъждали широкото използване на електронни гривни.
Гривните следят телесната температура на притежателя и качват обработената информация в мобилно приложение, което всеки с гривна трябва да инсталира на телефона си.
"Тази гривна може да се свързва с интернет, и определено може да записва местонахождението ми, буквално е същото като електронни окови или белезници, няма да нося тези неща", написа вчера потребител на китайската платформа.
Тази и други публикации, които показваха снимки на електронните гривни, бяха премахнати днес от социалната мрежа. Хаштаг, свързан с темата, който събра над 30 милиона преглеждания, също беше премахнат. Тези действия предизвикаха оживена дискусия в платформата. Вчера следобед потребител сподели, че неговият квартален комитет вече е събрал електронните гривни от хората, подложени на домашна изолация, като причина за това били "твърде много оплаквания".
Възмущението срещу гривните идва в момент на нарастваща умора от COVID сред китайските граждани, като случаите на неподчинение и нарушения се покачват след началото на епидемията през март.
Освен столицата Пекин още няколко провинции и райони са въвели електронните гривни като средство за контрол или планират да го направят. Сред тях са Хонконг, Хънан, автономният район Вътрешна Монголия и Чжъцзян, по данни на китайски информационен сайт.