Кардиолози от ''Св. Анна'' извършиха иновативна за страната процедура (видео)
За първи път в България, в столичната УМБАЛ "Св. Анна" беше извършена иновативна интервенция на пациент с предсърдно мъждене.
Криоаблацията на белодробни вени без рентгеново облъчване е електрофизиологична процедура, дело на екип от клиниката по кардиология в състава д-р Красимир Карамитев, д-р Николай Бонев и проф. Тошо Балабански (ръководител на екипа). Тя е приложена на мъж на 60 години, страдащ от предсърдно мъждене и е продължила 90 минути.
Дни по-късно екипът е осъществил втора процедура на мъж на 65 г. Тя е със същата продължителност от 90 минути и отново е минала без усложнения.
Криоаблацията е минимално инвазивна интервенция, при която се извършва замразяване на сърдечната тъкан. Балон се поставя в зоната на всяка от белодробните вени, надува се и се третира с ниска температура в продължение на секунди. По този начин се постига електрическа изолация на белодробните вени.
Целта на процедурата е да попречи на електрическите пътища да преминават от белодробните вени към предсърдието. Именно белодробните вени са основният източник на електрически пускови сигнали, причиняващи предсърдно мъждене. Криоаблацията прекратява тези електрически пътища и им пречи да продължат да причиняват мъжденето.
Предимствата на криоаблацията на белодробни вени без рентгеново облъчване са много. Липсата на облъчване щади и лекари, и пациент. Липсата на контрастно вещество води до по-малък риск от усложнения за пациента. Ефектът от лечението е много по-бърз и дълготраен. Не се налага предварително образно изследване (скенер).
Иновативната процедура е по клинична пътека и не натоварва бюджета на пациента.
Първият пациент, на който е приложена тази електрофизиологична процедура е изписан клинично здрав.