OffNews.bg

Какво е Синдром на върколака и защо бебетата са застрашени

Синдромът на върколака (хипертрихозата) е рядко заболяване, при което е характерно обилно окосмяване в необичайни области. Според Националния институт по здравеопазване на САЩ това окосмяване може да покрие цялото лице и тяло или да се появява в локализирани участъци, съобщи Евронюз.

Нов доклад установи 11 случая на Синдрома на върколака при бебета в цяла Европа и причината е излагане на лекарство за косопад, използвано от родителите им. Става дума за продуктът миноксидил, който се използва в някои средства за лечение на плешивост.

Докладът е изготвен от Центъра за фармакологично наблюдение на Навара в Испания, където са установени случаи на бебета, засегнати от този синдром.

Миноксидил е лекарство, предназначено да стимулира растежа на косата и да забави косопада при хора, страдащи от оплешивяване. Той може да се прилага перорално или като локален разтвор, нанасян директно върху скалпа.

При първия случай, който става известен, Центърът в Навара разследва необичайни симптоми при бебе, което в продължение на два месеца постепенно развива прекомерно окосмяване по гърба, краката и бедрата.

Според доклада бащата на бебето, който е бил в отпуск от един месец, за да се грижи за сина си, е използвал 5-процентов разтвор на миноксидил локално за лечение на плешивостта си.

Все пак в доклада се добавя, че след прекратяване на контакта с лекарството симптомите при засегнатото бебе напълно са отшумели.

Впоследствие центърът извършва преглед на други подобни случаи, като използва данни от испанската система за фармакологично наблюдение и базите данни EudraVigilance на Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ).

Анализът им разкрива още случаи със сходни характеристики, включващи бебета в Европа, които са имали „синдрома на върколака“ и чиито детегледачи са използвали локален миноксидил за лечение на оплешивяване.

Експертите предполагат два възможни начина, по които миноксидилът е могъл да бъде предаден от лицата, полагащи грижи, на бебетата - орално или чрез директен контакт с кожата.

Като се има предвид, че бебетата имат по-тънка и по-чувствителна кожа от възрастните, е по-лесно локалните лекарства да се абсорбират в организма им.

Вследствие на тези констатации Европейският комитет за оценка на риска в областта на фармакологичната бдителност (PRAC) реши да актуализира продуктовата информация за лекарствата, съдържащи миноксидил.

Преработените листовки вече включват предупреждения за потенциалния риск от прекомерно окосмяване при кърмачета след контакт с места, където е бил приложен.