OffNews.bg

Как се храни бебето в утробата?

Развитието на плода в утробата на майката е вълнуващ процес за проследяване, от който важен принос има храненето на бебето. Ембрионното развитие през различни етапи, през които се наблюдават удивителни промени. Важна роля в растежа на плода заема плацентата, защото тя осигурява храненето на бебето и хранителните вещества.

Хранене на бебето в утробата

Храненето на бебето в утробата и получаването на кислород и вода, се осъществява чрез майчината кръв, която тече в плацентата в мрежа от кръвоносни съдове. Глюкозата, протеините, мазнините, кислородът се изливат от кръвта на майката и се асимилират от друга мрежа кръвоносни съдове. Те се вливат в плацентата, прехвърлят се в кръвообращението на фетуса и достигат до него благодарение на пъпната връв. Така се осъществява храненето на бебето.

Иначе казано това, с което се храни майката, е храненето на бебето. Затова е важно тя да се храни по-здравословно, за да осигури на плода в утробата всички необходими хранителни вещества.

Балансираното хранене включва разнообразие на зеленчуци и немазно месо. Здравословното хранене ще помогне на жената да се чувства по-добре по време на бременността, но и да избегне качването на излишни килограми. Освен това така и храненето на бебето ще бъде по-здравословно. Наддаването на тегло невинаги застрашава бебето, но може да се изрази в натрупване на мазнини в плода в утробата или гестационен диабет.

Друг фактор за поддържане на здрвето на бременната са упражненията, които помагат за изгарянето на излишни калории. Що се отнася до дишането в корема, фетусът получава кислород отново през плацентата. Затова е важно бременните да прекарват достатъчно време на открито и на чист въздух.

Плодът в утробата приема не само полезните, но и вредните вещества от организма на майката, като това не засяга само храненето на бебето. Затова е важно бременните жени да не употребяват алкохол или цигари.

Любопитен въпрос е дали бебето в уробата усеща вкус. Според някои проучвания вкусовите предпочитания на бебето се формират още преди раждането. Вкусовите рецептори на бебето започват да се развиват в първите 8 седмици от бременността, но тогава плодът в утробата все още не може да усети вкуса на околоплодните води.

За да се случи това, са необходими вкусови пори, които се образуват до 16-тата гестационна седмица. Първият вкус, който усеща бебето в утробата, е солената околоплодна течност. 

Развитие на бебето

Най-ранният етап от развитието на бебето се нарича зигота. С формирането на плацентата, зиготата се превръща в бластоцист. Сърцето на плода започва да бие между третата и четвъртата седмица от бременността. След това започват да се оформят уши, очи, уста, ръчички и крачета. По време на втория месец се развива и лигавицата на плацентата, както и всички органи. Плацентата се развива изцяло в четвъртия месец. Тогава започва да расте и пъпната връв, чрез която се извършва приема на хранителни вещества от организма на майката.

В края на втория триместър слухът на мъничето е изцяло развит и то разпознава майчиния глас. С настъпването на седмия месец, бебенцето тежи около 1 kg, а в края на предпоследния месец от бременността – около 2 kg. С повишаването на теглото, мъничето спира да се движи толкова активно в утробата, защото няма достатъчно място. В края на деветия месец плодът в утробата е едно завършено малко човече.