Как да разбера дали имам скъсан менискус?
Скъсан менискус е най-честата колянна травма, с която се сблъскват физически активните хора. Освен да се пазите от спортни травми, е важно да следите състоянието си, като наблюдавате внимателно симптомите на менискуса - има ли болка в коляното, която може да прерасне в симптоми на скъсан менискус и има ли причина да потърсите лекарска асистенция за диагностика.
Той представлява дисковиден хрущял, който омекотява триенето на ставните повърхности и разпределя равномерно вътрешното натоварване в колянната става. Те биват два вида - латерален и медиален.
Най-често травмите стават при спортове, които изискват скокове и резки движения - като тенис, футбол, баскетбол, войлейбол. Скъсан менискус се получава най-вече при рязка смяна на посоката и често стават едновременно с други коленни травми като нараняване на предни кръстни връзки.
Какви са симптомите при скъсан менискус?
Най-срещаните сиптоми на скъсан менискус са: подуване, болка в коляното, кракът започва трудно да се огъва и изправя, както и се появява тенденция коляното ви да "блокира". В началото симптомите са поносими и болката не твърде силна, като дори може да запазите част от физическата си активност. С времето обаче дискомофортът се увеличава и вероятността за силна болка сред симптомите се увеличава.
Понякога за диагноситициране на симптоми на менискус е нужно да се направи ядренно магнитен резонанс (ЯМР).
При симптоми в лошо състояние най-добрият подход е да се сложи лед върху пострадалото коляно, който да намали отока. Препоръчително е да се слага на всеки 3 часа, като да престоява максимум до 20 минути, защото иначе има риск за кожата. Тази терапия да се поддържа до намаляване на отока, но не и причините за симптоми на менискус в лошо състояние - тях трябва да изясните с медицински специалист.
Противовъзпалителни лекарства при симптоми недобро състояние са също силно препоръчителни. Най-важното е - почивка и в при всички случаи да се избягват физически активности от типа на скачане и тичане.
Как се прави операция при скъсан менискус?
Операция почти при всички случаи се прави с артроскопия на коляно. Тя представлява стерилна процедура, в която в коляното се вкарва малка камера, която силно улеснява оперативния процес. Артроскопията се използва зе лечение, но и за всякакви разкъсвания на хрущяли, връзки, сухожилия.
Рехабилитацията е ключова за това да има превенция на бъдещи травми. Задължителон се консултирайте с професионалист, който е отзивчив и ще се отнася с търпение към прогреса Ви.
Възстановяването след скъсан менискус е по-бърз процес от други коленни травми, но също изисква внимателен подход, дисциплина и постоянство. Следвайте предписанията на Вашия рехабилитатор и в никакъв случай не спирайте да правите нужните упражнения преди да сте получили инструкции.