''Индекс на болниците'' отчита ръст на неврохирургичните операции през 2022 г.
През миналата година в страната са извършени 17 034 операции в 108 лечебни заведения, с 2 279 интервенции повече в сравнение с предходната, показва мониторингът на данните на НЗОК за дейността на лечебните заведения, който се извършва ежегодно от "Индекс на болниците", проект на clinica.bg.
Общо 27 566 са пациентите, лекувани в болница, поради неврохирургични проблеми през миналата година според данните на здравната каса. При 10 532 от тях обаче е било осъществено консервативно лечение, а при останалите 17 хил. – хирургично.
Най-голяма част от операциите – 9722, са били гръбначномозъчни. Интервенциите, които са се наложили не заради травми, а заради различни заболявания – онкологични и други, се нареждат след тях – 3902. Операциите на периферните черепнопозъчни нерви са били 2269, показват още данните.
Броят на рехоспитализациите през миналата година е бил 4234. За година те са се увеличили с 2 279.
Операциите, извършени в отделните болници варират от над 1000 до две-три интервенции за година. Основната част от тях се осъществява в няколко високотехнологични и големи болници в София, Пловдив, Варна, Бургас
и Плевен, както и в областните, където се поемат случаи на травми.
Съвременно лечение
Лечебните заведения, които прилагат най-модерните методи на лечение, като невронавигация и 3D-интраоперативен
образен контрол вече са 12. Най-голяма част от тях се намират в столицата - „Св Ив. Рилски", „Св. Анна", „Пирогов", „Аджибадем Токуда", „Софиямед", ВМА. Сред останалите са „Св. Марина" във Варна, „Сърце и Мозък" в Плевен, „Св. Георги" в Пловдив, а от миналата година към тях са се присъединили още „Бургасмед" и „Сърце и Мозък" в Бургас, както и „Г. Странски" в Плевен.
Лидерът
За поредна година обаче безспорен лидер у нас е държавната болница „Св. Ив. Рилски" в София. В нея през миналата година са осъществени над 2850 операции, като процентът на тези, които са осъществени със съвременни методи е над 90 при непредизвикани от травма и над 70 при гръбначномозъчните, при средно за страната съответно 75% и 45%.