ХИВ профилактиката след рисков сексуален контакт вече е възможна и у нас
ХИВ профилактика, чийто прием трябва да започне до 72 часа след рисков сексуален контакт, вече се прилага и у нас, съобщиха от фондация "Айвър".
Първият център, който има утвърден ред за изписване на медикамента, е Клиниката по инфекциозни болести в УМБАЛ "Св. Георги". В лечебното заведение се изписва пост-експозиционна профилактика (РЕР) срещу ХИВ. След започването й тя се прилага всеки ден, в продължение на месец.
Лекарството, което ефективно предпазва от ХИВ инфекция (PrEP), също може да бъде изписано в Пловдивската клиника. Приема се по схема одобрена от СЗО и може да бъде открито в аптеки в София, Пловдив и Варна.
Само преди дни от Министерството на здравеопазването съобщиха, че от началото на 2019 до средата на февруари тази година новооткритите ХИВ-серопозитивни лица са 28. С това общият брой на носителите на ХИВ в страната става 3 312.
Близо 341 000 лица са се изследвали и са узнали своя ХИВ-статус през миналата година. 85,3% от новорегистрираните с ХИВ-инфекция са се инфектирали по сексуален път, а 14,3% са се инфектирали при инжекционна употреба на наркотици.
Запазва се тенденцията броят на новорегистрираните мъже да е над пет пъти по-голям от този на жените. Най-засегната е възрастовата група 30-39 г. - 41%, следвана от 20-29-годишните – 24%.
Към 31 декември 2019 г. общо 1 695 лица с ХИВ се проследяват в секторите за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН, а 1 651 (97%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия.
Честотата на новорегистрираните случай с ХИВ инфекция на 100 000 души население в страните от ЕС и ЕИП през 2018 г. е 5.1, за България показателят е 4.4, т.е. страната ни е с по-ниско разпространение на ХИВ сред страните от ЕС и ЕИП.