Френски учени алармират за съдържание на токсичен метал в хляба

Кадмият, който причинява рак при хората, се среща естествено в почвата и се използва във фосфорните торове

OFFNews 26 June 2025 в 10:54 2119 0
хляб

Снимка Pixabay

Писмо на Френската асоциация на медицинските специалисти до правителството

Френски лекари алармират за последиците за здравето от токсичен тежък метал, който се съдържа в основни хранителни продукти като хляб, зърнени храни и картофи, съобщи „Евронюз“.

Кадмият, който причинява рак при хората, се среща естествено в почвата и се използва във фосфорните торове, което означава, че попада в хранителната верига чрез културите. Храната е основният източник на излагане на кадмий за повечето хора, въпреки че цигарите също съдържат метала.

Сега Френската асоциация на медицинските специалисти (URPS) твърди, че се наблюдава „експлозия на замърсяване на малките деца“ поради начина им на хранене, което вероятно ще има последици за здравето им, когато пораснат.

„Металът се счита за един от най-токсичните в света“, се казва в писмото на лекарите до френското правителство, което е с дата 2 юни.

Кадмият е свързан с рак на панкреаса, белия дроб, простатата и бъбреците, както и със сърдечни заболявания, проблеми с плодовитостта, увреждане на бъбреците, неврологични проблеми и костни нарушения.

По данни на френската агенция за безопасност на храните и околната среда (ANSES) 0,6 % от хранителния режим на възрастните е с твърде високо съдържание на кадмий. Но този дял нараства до 14% за децата на възраст от 3 до 17 години и до 36% за малките деца под тригодишна възраст.

Между 2000 и 2022 г. Италия е докладвала най-много сигнали за замърсяване с кадмий в ЕС, следвана от Испания, Германия, Франция и Полша, според проучването за 2023 г.

ЕС е забранил фосфатните торове с повече от 60 mg/kg кадмий, а няколко държави са определили по-строги граници.

Но Франция, която е водещ потребител на фосфатни торове в ЕС, не е предприела мерки за по-нататъшно намаляване на ограниченията за кадмий, въпреки че изследователите твърдят, че ограничението на ЕС от 60 mg/kg не е достатъчно.

Групата на лекарите призова френското правителство да започне кампании за повишаване на осведомеността, да се опита да промени менюто на децата в училищата, да насърчава биологичните храни поради по-ниските нива на кадмий в тях и да проследява нивата на излагане на риск сред пациентите.

В писмото се посочва, че в САЩ замърсяването с кадмий е намаляло от 60-те години на миналия век насам благодарение на „по-доброто управление на утайките от отпадъчни води в земеделските почви“.

Лекарите заявиха, че е от решаващо значение да се предприемат мерки сега за намаляване на излагането на кадмий, тъй като може да минат години или дори десетилетия, преди да се осъзнаят напълно последиците за хората.

Металът „се запазва и натрупва в организма през годините“, се посочват в писмото си лекарите.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Политическата криза ни направи по-богати, причините са две