Европейският парламент не забранява дюнерите
Европейският парламент не забранява дюнерите. Членовете на ЕП се безпокоят относно предложението на Еврокомисията за разрешаване на фосфатни добавки в замразеното месо за дюнери. Някои научни изследвания показват, че тези добавки могат да причинят сърдечно-съдови заболявания и по настоящем е забранено те да се добавят в замразеното месо за дюнери, заяви заместник-говорителят на Европейския парламент Маржори ван ден Бруке.
Преди да дадат зелена светлина за разрешаването на фосфатните добавки в дюнерите, както бе предложено от Европейската комисия, членовете на комисията на ЕП по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните решиха да изчакат резултатите от текущото проучване на Европейския орган за безопасност на храните за възможните отрицателни ефекти на тези добавки. Решението на комисията на ЕП ще трябва да бъде гласувано в пленарна зала и ако бъде одобрено, сегашното положение ще остане непроменено, т.е. фосфатните добавки няма да могат да се използват в замразеното месо за дюнери, подчерта Бруке.
Членовете на комисията на Европарламента по обществено здраве и безопасност на храните се противопоставиха на предложението на Европейската комисия да позволи използването на фосфорна киселина, ди- и трифосфати и полифосфати (E 338-452) в замразеното месо (включително и за дюнери), независимо дали то е овнешко, агнешко, телешко, говеждо или птиче месо.
Ако ЕП подкрепи в пленарна зала възражението на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните с абсолютно мнозинство (376 гласа), предложението ще бъде блокирано и Европейската комисия ще трябва да преработи законодателното предложение.
Правилата на ЕС по принцип не разрешават употребата на фосфатни добавки в месни заготовки.
Въпреки това, поради големия брой изключения от тези правила, фосфатните добавки все повече се използват в замразеното месо, за да запазят вкуса и да задържат водата.
Научно изследване от 2012 г. е установило потенциална връзка между фосфатните добавки в храни и повишения риск от сърдечно-съдови заболявания. Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) тогава даде оценка, че не е възможно този риск да бъде свързан с приема на фосфор като цяло или на фосфатни добавки.
През 2013 г. друго научно изследване също установи връзка между хранителните режими с високо съдържание на фосфор и повишената смъртност в населението на САЩ.
Резолюцията ще бъде гласувана от Парламента по време на пленарната сесия на 11 - 14 декември.
Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) е обявил, че ще преразгледа безопасността на фосфатните добавки в храните до 31 декември 2018 г.
До момента не е установено в България да се използва месо за дюнери, което да нарушава европейското законодателство за безопасност на храните.