OffNews.bg

Експериментална ваксина показва добра ефективност срещу маймунската шарка

Експериментална ваксина срещу маймунска шарка от лабораторията Moderna е показала поголяма ефикасност от сегашните ваксини за намаляване на симптомите и продължителността на заболяването, според проучване върху животни, публикувано в списание Cell.

Това съобщение идва в момент, когато в Африка се наблюдава възобновяване на заболяването, което с появата на нов вариант (1b) накара Световната здравна организация (СЗО) да активира най-високото си ниво на глобална здравна тревога на 14 август.

Изследователите са използвали технологията на месинджър РНК, за да се опитат да намерят ваксина срещу маймунската шарка, която да бъде изключително ефективна и безопасна, каза пред АФП вирусологът и водещ автор на изследването Джей Хупър от Института за медицински изследвания на инфекциозните болести към армията на САЩ.

Ваксините срещу mpox, известна преди като маймунска едра шарка, първоначално са разработени за борба с човешката едра шарка - смъртоносно заболяване, което е обявено за ликвидирано от СЗО през 1980 г.

Извънредна ситуация в Африка заради маймунската шарка

Ваксината, която в момента се продава като Jynneos в САЩ, Imvanex в Европа и Imvamune в Канада, е съставена от „жив атенюиран“ вирус, което означава, че вирусът е отслабен, така че да не предава болестта на хората.

Но тъй като е атенюирана, тя е и по-слабо защитена от по-старото поколение ваксина ACAM2000, която не се препоръчва за всички поради страничните си ефекти.

Новата ваксина с месинджър РНК на Moderna включва генетични инструкции, които обучават имунната система да разпознава четири антигена, които позволяват на вируса да се прикрепи към клетките.

Американската лаборатория използва същата технология за своята ваксина срещу коронавирус.