Джипита и онколози ще си сътрудничат в проследяването на пациенти с имунотерапия
Общопрактикуващи лекари, онколози и имунолози ще си сътрудничат в проследяването на пациенти на имунотерапия. За това съобщиха специалисти на пресконференция, предшестваща Четвъртата национална конференция по имуноонкология, която се провежда в София.
Организатор на форума е Българското научно дружество по имуноонкология (БНДИО).
Имунната терапия с чекпойнт инхибитори понякога дават различни прояви на т. нар имунотоксичност – кожни, неврологични и ендокринологични, с които се сблъскват общопрактикуващите лекари в ежедневната си комуникация с пациентите получаващи това лечение, обясни доц. Желязко Арабаджиев, председател на БНДИО.
Представителят на Столичната колегия на общопрактикуващите лекари д-р Иван Филипов обясни, че конференцията, на която имаше специален уъркшоп за джипита, е много полезна за тях: „Медицинската наука се развива твърде бързо и такива научни форуми ни дават необходимите знания и алгоритми за поведение. По този начин няма да се страхуваме да работим с онкологични пациенти.“
Проф. д-р Николай Цонев, ръководител на онкологичната клиника към УМБАЛ „Света Марина“ Варна, сподели, че от 2012 г. прави научни изследвания върху микро РНК, за чието откриване тази година получиха Нобелова награда за медицина двама американски учени. „Започнахме да прилагаме лабораторни модели върху пациенти с рак на дебелото черво и се оказа, че нивата на микро РНК предсказват бъдещ рецидив на заболяването“, обясни проф. Николай Цонев.
Към момента има една единствена публикация от Съвета по цени и реимбурсации към Министерството на здравеопазването, която отразява ползите за българските пациенти по преживяемост в тригодишно наблюдение при онкоболни с рак на гърдата, които са на таргетна терапия. Подобни публикации са заложени и за имунните чекпойнт инхибитори, но трудно се обобщават данни за краткия период, в който пациентите се лекуват с тях. Няма тригодишно проследяване. Данните за ефективността на терапията при пациенти с малигнен меланом са идентични с тези от клиничните проучвания, коментира доц. Арабаджиев след въпрос на OFFNews за резултатите от лечението с нови терапии при пациенти с рак.
По думите на имунолога проф. Добромир Кюркчиев ефектът от имунотерапията може да се прогнозира до голяма степен, тъй като се правят имунологични изследвания, които са информативни. Проф. Кюркчиев е ръководител на проект към МУ София, по който ще се изследват автоимунни антитела за ранно установяване на потенциална токсичност на терапията. В хода на изследването ще бъдат наблюдавани 100 пациенти, при които ще бъдат изследвани антителата преди и по време на терапията. Така по думите на имунолога ще може да се предотврати нежелана странична реакция от лечението с чекпойнт инхибитори.
Секретарят на Научното дружеството по имуноонкология – д-р Таня Златанова, обърна внимание на това, че за улеснение на медицинските онколози Дружеството направи второ издание на Компендиума по имуноонкология, който съдържа резултатите от клиничните проучвания на прилаганите у нас имунологични терапии. Научен редактор на Компендиума е проф. д-р Николай Цонев.
По време на пресконференцията беше съобщено още, че от следващата година конференцията прераства в конгрес заради широката ѝ представителност, която обединява онколози, имунолози, общопрактикуващи лекари и хематолози.
Председателят на БНДИО съобщи, че е учредена фондация „I-O 365 България“, която ще подпомага лекари от всички специалности, които имат онкологични пациенти и научни интереси в областта на рака. Фондацията ще създаде и специализирана платформа за млади медици. Доц. Арабаджиев съобщи още, че Българското научно дружество по имуноонкология е прието за член на Европейската ракова организация (European Cancer Organisation). Представен бе и първият брой на научното списание „Имуноонкология“, което ще излиза три пъти годишно.
За първа година на Конференцията по имуноонкология бе присъдено отличие „Следа в Българската онкология“ на изявени онколози за дългогодишния им принос към науката и практиката в България. За 2024-та годита това са са доц. д-р Димитър Калев, д-р Красимир Койнов и д-р Данаил Дамянов. „Те са наши учители в онкологията и са дали много за лечението на българските пациенти“, коментира доц. Арабаджиев.
Тази година Българското дружество по имуноонкология прие двама почетни членове – проф. София Бака , онколог от болница ИнтерБалканика в Солун, Гърция и на чл.кор. проф. д-р Сорен Хайрабедян, от Институт по биология и имунология към Българската Академия на Науките (БАН).