Две фирми представиха на кризисния щаб мостри на защитни облекла срещу коронавируса у нас
Две фирми представиха на кризисния щаб мостри на предпазни костюми срещу коронавируса в България, стана ясно от брифинг в Министерството на икономиката.
Едната ще шие с вносен материал, като има уверения, че той може да бъде доставян регулярно, заяви шефът на Оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски и началник на Военномедицинска академия (ВМА).
„Дори и да излязат по-скъпи от еднократните, те ще си избият цената, защото имат 50 цикъла на пране”, разясни Мутафчийски. Освен това облеклата отговарят на изискванията за водонепропускливост.
Другият проект е от фирма, която сама си произвежда плата. Тук са направени някои забележки по отношение на ципа, обясни ген. Мутафчийски.
И двете фирми са предложили леки и удобни облекла.
Министърът на икономиката Емил Караниколов заяви, че България има нужните запаси от необходимото облекло и консумативи за следващите няколко месеца за българските специалисти.
В момента конюнктурата на пазара показва, че тези стоки се търсят изключително много, като търсенето в пъти надвишава предлагането. От тази гледна точка сме длъжни да ангажираме българската индустрия, за да можем да ги включим в този процес, коментира Караниколов.
В момента има изработени две мостри на облекло, като едната от тях е тръгнали към Военния институт за изследване. Предстои да им се направи и сертификация, заяви Караниколов.
Многократните защитни облекла ще могат да се ползват около 30 пъти, уточни икономическият министър.
„Нашите производители в текстила заявиха, че ако им дадем материала и самата кройка, те незабавно ще започнат да работят за българското население. Тоест българската индустрия може да заработи дори и за износ“, добави той.
Едната от компаниите, предложила услугите си, има 2 хил. служители.
„До момента работихме с еднодневни облекла за служителите на първа линия – 111 хил. облекла и 100 хил. маски в рамките на месец", отчете Караниколов.