Два пика на стареене установиха учени от Станфорд
Стареенето може да не е толкова постепенно, колкото изглежда. Ново проучване на Станфордския университет в Калифорния разкрива, че има два периода, в които стареенето изглежда се ускорява.
Тези два скока обикновено настъпват на около 44-годишна възраст и отново на 60-годишна възраст. В проучването 108 участници на възраст от 25 до 75 години са давали кръв и биологични проби в продължение на няколко години. Изследователите са анализирали повече от 135 000 молекули и микроорганизми (бактерии, вируси и гъбички), като са установили, че повечето от тях не се променят по „постепенен, хронологичен начин“.
„Оказва се, че средата на 40-те години е време на драматични промени, както и началото на 60-те години. И това е вярно, независимо от класа на молекулите, които разглеждаме“, се казва в проучването.
Откритията са публикувани в списание Nature Aging миналия месец. д-р Британи Фери, ерготерапевт от Националния съвет по въпросите на стареенето в Ню Йорк, се съгласява, че стареенето невинаги протича стабилно, пише БГНЕС.
„Големи промени могат да настъпят в определени моменти от живота ви. Хората са склонни да преживяват промени, които ще се отразят на здравето им занапред“, казва Фери пред Fox News Digital.
Според Фери през 40-те си години хората вероятно ще се сблъскат с повече стрес или ще направят промени в начина си на живот, които биха могли да повлияят на благосъстоянието им, а към 60-те години свързаните с възрастта промени ще се отразят на органите и имунната система.
„Тъй като стареенето протича на различни етапи, определени фази ще доведат до забележими промени във функционирането на организма“, допълва тя.
Връзка между стареенето и здравето
Тези „резки промени“ могат да окажат влияние върху здравето на хората с напредването на възрастта, установи проучването.
През 40-те и 60-те години ключови молекули и микроби, свързани със здравето на сърцето и имунната система, се променят значително. През 40-те години промените в молекулите влияят на начина, по който тялото обработва мазнините и алкохола, могат да повишат риска от сърдечни заболявания, ако не се управляват добре. През 60-те години промените в имунната ви система могат да ви направят по-предразположени към здравословни проблеми, свързани с възрастта“, казва Фери след разглеждането на резултатите.
Изследователите отбелязват, че не са били изненадани от промяната в началото на 60-те години, тъй като това е времето, когато обикновено се появяват свързани с възрастта заболявания и състояния.
Скокът в средата на 40-те години обаче не беше очакван. Макар първоначално да са смятали, че тази промяна се дължи на менопаузата или перименопаузата при жените, те установили, че тя се наблюдава и при мъжете на тази възраст.