Доц. Попиванов: Повишената функция на щитовидната жлеза може да се сбърка с невроза
Когато е повишена функцията на щитовидната жлеза, човек става нервен, напрегнат, възбудим, има сърцебиене, поти се, трескав - типичните прояви на една невроза и диагнозата може да бъде сбъркана, обясни по БНР ендокринологът доц. Пламен Попиванов.
Тази година предстоящата Международна седмица за повишаването на информираността за щитовидната жлеза е посветена на генетичния фактор и ще премине под надслов "Дойде ли ти до гуша?"
Когато се промени функцията на щитовидната жлеза, човек или "заспива зимен сън", когато има недостатъчност, подобно на мечките – става по-бавен, мисли по-бавно, чувства се слаб, отпаднал, безсилен, все е унесен. Това нещо настъпва постепенно, няма конкретна външна изява, поясни специалистът и уточни, че винаги в началото – дали при повишена или при понижена функция, тези състояния лесно се бъркат с неврозите.
Без щитовидна жлеза може да се живее само 3 месеца. Над 60-70% от хората по някакъв начин са засегнати от проблеми, свързани с щитовидната жлеза, посочи доцентът.
След 50-годишна възраст минимум 50% от жените имат поне един възел в щитовидната жлеза, предимно доброкачествен. Повишената функция на щитовидната жлеза обхваща 3-5% от възрастната популация над 18 години. Недостатъчна функция – при младите хора тя засяга 1-2%, но става между 10 и 15% за възрастните хора над 50 години, обясни той.
За автоимунната тиреоидна болест той посочи, че 15% от цялата популация имат антитела срещу щитовидната жлеза – това е риск, който с времето води до недостатъчна функция на жлезата. Това е лесно да се установи при подуване на гушата, подчерта доц. Попиванов.
Хормоните и новороденото
За да се развие нормално мозъкът на бебето, още в първите дни и седмици на развитието му са необходими тиреоидни хормони и витамин Д. Ако има дефицит на такива хормони, мозъкът на бебето не изгражда необходимите невронни мрежи и в перспектива детето може да има различни психични отклонения и дори да се развие интелектуален дефицит, изтъкна ендокринологът. Той е категоричен, че хормоните трябва да се изследват още преди забременяването, а в самото начало на бременността - да се измерят TSH 3 и TSH 4, като след това редовно да се проследяват.
До определен период от развитието си преди раждането бебето няма собствена щитовидна жлеза и разчита на щитовидната жлеза на майката, отбеляза доц. Пламен Попиванов.
Когато се роди, може да има някаква болест на жлезата, в тези условия бебето ще започне да забавя развитието си. Задължително в България, както в целия останал цивилизован свят, бебето като се роди, го бодват по петичката, попиват една капчица кръв и се изпраща кръв в специализирана лаборатория – на всички бебета трябва да се изследва веднага този хормон – TSH, каза специалистът.