OffNews.bg

Доц. Кунчев: Грипът идва през ноември

В началото на ноември се очакват първите случаи на грип, които след това ще започнат да зачестяват и през декември грипът ще преобладава пред останалите респираторни вируси. Това каза за БТА доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. Доц. Кунчев участва в обявяването на кампанията за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност.

Все още в България няма регистрирани случаи на грип, допълни той. В грипните щамове за тази година няма изненада – „Виктория и „Тайланд“, които са включени в състава и на двете противогрипни ваксини, които се ползват в България. Ваксините, които са доставени в страната ни, са повече, отколкото бяха доставени миналата година, интересът е голям, каза още доц. Кунчев. В рамките на националната програма за предотвратяване на грипа сред хората на и над 65-годишна възраст Министерството на здравеопазването е осигурило достатъчно ваксини срещу грип за хора, които при личните си лекари са заявили желанието си да се ваксинират, посочи той. Ваксините вече са разпределени при общопрактикуващите лекари.

По данни на сайта "Плюс мен" - инициатива на Министерството на здравеопазването, 86 460 души на възраст на и над 65 г. са се ваксинирали срещу грип безплатно, в рамките на националната програма. Това е броят на приложените дози от началото на грипната кампания, започнала в началото на октомври. Най-много ваксинирани са отчетени в София - 9962; Бургас - 7242; Плевен - 6691, и Пловдив - 6584, се посочва още от "Плюс мен". По Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г. 2023-2026 г. са осигурени 348 000 дози ваксини срещу грип.

Не е изненада увеличаването на случаите на Западнонилска треска, каза още доц. Кунчев по повод последните данни от Националния център по заразни и паразитни болести, според които случаите в България от началото на годината са 27, а за същия период на миналата година няма регистриран нито един. По думите му подобни са данните за цяла Южна Европа, като основната причина е промяната на климата и повишаването на температурите през лятото, което е създаване на по-добри условия за развитие на приносителите. Това се отнася не само за Западнонилската треска, така че този процес ще продължи и занапред, каза още той. Възрастните хора с някакви промени в имунитета са най-рисковата група както за усложнения в резултат на Западнонилска треска, така и на грип, ковид, други вирусни инфекции, посочи още той.