Доклад: Източна Европа изостава с дигитализацията на здравеопазването
Нов доклад на Мрежата за здравна политика в Централна, Източна Европа и Балтика подчертава критичната роля на дигитализацията за подобряването на устойчивостта на здравеопазването.
Независимата Мрежа за здравна политика в Централна, Източна Европа и Балтика (CEEBA-HPN) , подкрепена от AstraZeneca, представи нов доклад „Дигитализация в здравеопазването, ориентирана към човека: Изграждане на устойчивост и гъвкавост чрез иновации в региона на CEEBA“, който включва няколко препоръки за политики.
В документа се подчертава крайната необходимост от дигитализация на здравеопазването за постигане на по-голяма устойчивост и гъвкавост на здравните системи в региона. Констатациите от доклада бяха представени на глобалната среща на Партньорството за устойчивост и гъвкавост на здравната система (PHSSR) на 22-23 ноември 2022 г.
Регионът на CEEBA е сложен и разнообразен, с различни здравни системи, достъп до висококачествени грижи и иновативни здравни решения, съпътствани от културни, исторически, политически и геополитически прилики. Въпреки различията, системите на здравеопазване по света се борят с едни и същи проблеми, като предоставят услуги на фона на ограничени ресурси и повишено търсене, на застаряващо и нарастващо население, увеличаване на незаразните заболявания и въздействието на изменението на климата, констатират авторите на анализа.
Изводите са, че съществува спешна необходимост да се подпомогне повишаването на устойчивостта и гъвкавостта на здравните системи, особено при външни сътресения. На тази основа група експерти, ангажирани с намирането на общи поуки и политически решения за укрепване на националните здравни системи в региона, сформират CEEBA-HPN.
CEEBA-HPN използва съществуващата рамка за изследване и оценка на PHSSR, за да идентифицира възможностите в Централна, Източна Европа и Балтика в седемте основни области на работа на PHSSR (управление на здравната система; финансиране на здравната система; работна сила в здравеопазването и грижите; прилагане на лекарства и технологии; предоставяне на здравни услуги; здраве на населението; устойчивост на околната среда), както и да начертае политически действия, които могат да бъдат от полза за страните от региона за укрепване на функционирането, устойчивостта и гъвкавостта на техните системи на здравеопазване.
Предложените политики могат да бъдат намерени в новия доклад на CEEBA-HPN, който ще бъде споделен със съответните заинтересовани страни и политици в целия регион, за да вдъхнови и информира разработването на ефективни местни стратегии за дигитализация на здравеопазването.
***
Партньорството за устойчивост и гъвкавост на здравната система (PHSSR) е сътрудничество между академични, неправителствени организации, организации в областта на природните науки, здравеопазването и бизнеса, насочени към изучаване и подпомагане на изграждането на здравни системи, които са едновременно гъвкави при кризи и устойчиви в условия на дългосрочни сътресения.
Мрежата за здравна политика в Централна, Източна Европа и Балтика (CEEBA-HPN) има за цел да надгради резултатите от проучванията и препоръките за политики в докладите за изследване на страните от PHSSR, като създаде платформа за справяне с непосрещнатите нужди в целия регион, улеснява политическия диалог на високо ниво и споделя най-добрите практики.