Държавата да плаща лекарствата на деца с рак на кръвта поиска омбудсманът
Омбудсманът Диана Ковачева се застъпи пред здравния министър в оставка проф. Асена Сербезова за лечението на деца с онкохематологични заболявания и с ревматологични и ендокринологични проблеми.
Поводът е сигнал до институцията от Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“, както и от родители на деца с различни заболявания, които алармират, че заради нормативно определената забрана за финансиране с публични средства (от НЗОК) на лекарствени продукти извън разрешените за употреба, се нарушава правото на децата им на качествено лечение.
Мнението на специалистите е, че за да бъде решен този проблем, е необходимо спешно приемане на изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти за хуманната медицина, с което да отпадне забраната за финансиране с публични средства на лекарствени продукти за деца, които са извън разрешените за употреба т. нар. „off-label“.
Другата възможност е създаване на специализиран фонд за финансиране на този тип медикаменти, който ще осигури възможността за заплащане на лекарствените продукти за лечението на детето.
Омбудсманът посочва, че какъвто и вариант да бъде избран, е необходимо да има спешно решение, с което да се гарантира, че няма да бъде спряно лечението на деца, особено на тези, за които то е животоспасяващо.
Диана Ковачева посочва още, че според родителите доста често за лечението на децата им се прилагат лекарства, които са извън разрешените за употреба в педиатрията, или по кратката си характеристика се прилагат при други заболявания.
„Предвид ситуацията и нуждите на децата, много често тези медикаменти се ползват „извън кратката им характеристика“, особено когато не е известна друга алтернатива за лечение, както и други възможности, включително използването на лекарства, одобрени от контролния орган или същите не са налични. Като подкрепа на исканията на родителите, водещи онкохематолози, неонатолози и ревматолози отбелязват, че при тези случаи на лечение с такива медикаменти, те обезпечават целия процес, като прилагат висококачествени доказателства и много добре оформена медицинска документация, при спазване на всички допълнителни разпоредби за целесъобразност, проследяване на ефективността и безопасността при употреба на лекарства без предписание. Такава е световната практика като досега тези лекарства са се поемали и в България от Националната здравноосигурителна каса, а преди това от Фонда за лечение на деца“, допълва общественият защитник.
Омбудсманът подчертава, че в искането си родителите се позовават на съществуващи европейски модели и практики на заплащане с публични средства на лекарствени продукти, които са извън разрешението за употреба за деца.
В заключение проф. Ковачева настоява при разглеждане на поставените проблеми с лекарствата на децата, да бъдат отчетени всички обществени мнения и позиции - на професионалните общности, на родителите, за да бъде намерен баланс между отговорностите и очакванията към Министерството на здравеопазването, което съгласно Закона за закрила на детето е специален орган за закрила.
Сигнал за нормативния хаос в снабдяването с лекарства извън разрешените за употреба при лечението на деца с онкологични заболявания сигнализираха и от Националната мрежа за децата. В отворено писмо до здравния министър в оставка и отговорните институции оттам настояха за спешно приемане на нормативни промени, които да позволят заплащането на медикаментите с публични средства.
Във вторник министърът в оставка Асена Сербезова съобщи, че средствата за лекарства на онкоболните деца (извън разрешените за употреба у нас) са осигурени.
"Оправяме несъвършенство в законодателството, което ще се случи в най-кратки срокове, водени са разговори с парламентарната комисия по здравеопазване и се очаква НЗОК да направи оценка на въздействието", обясни Сербезова. Тя посочи, че по този проблем се водят разговори от няколко месеца, тъй като са необходими промени в няколко подзаконови акта.
В рамките на до 20 дни проблемът ще бъде решен, увери управителят на НЗОК проф. Петко Салчев. В отговор на въпрос как децата ще се лекуват дотогава министър Сербезова каза, че те ще получат лечението си, а ако има отказ за това, трябва да се подаде сигнал в МЗ.
Категоричен отказ за лечение няма, има задържане на документите, посочи още Салчев. Категоричен отказ се получава, когато дадено лечение не е подходящо за пациента.