OffNews.bg

Д-р Недялко Калъчев: Рядко може има фалшиво положителен PCR тест

"Причина за неточност на PCR теста може да са транспортирането, пособията за вземане на материал, така че винаги може да има фалшиво отрицателен тест, рядко положителният може да бъде фалшиво положителен, не че това не се случва също“, каза по БНР д-р Недялко Калъчев, управител на една от големите частни лаборатории.

По думите му в момента в страната има ясно оформена група от тестове за коронавируса, които се предлагат. Повечето лаборатории работят с тестове, които изследват поне два или три гена, което дава относително високо ниво на сигурност, когато говорим за положителния резултат. За отрицателните резултати може да има много причини за неточност, първата от които е неправилното вземане на проба или неправилен консуматив, посочи специалистът.

Той уточни, че в Националния информационен портал на МЗ за тестването на населението е видим само броят PCR тестове. Информацията от другите тестове също е там, но не е достъпна за хората.

На въпрос какъв процент от хората с положителните PCR тестове развиват болестта, специалистът поясни, че този анализ не се прави все още.

„Ако имаме например положителна проба само по един ген, в късен цикъл, тълкуването на такъв резултат би било много по-лесно, ако се знае какъв е статусът на човека като антитела. Защото, ако ние знаем, че този човек има IgG антитела – тоест има имунитет, и такъв късен положителен ген – това би трябвало да се тълкува като човек, който излиза от инфекциозния си период и няма смисъл да бъде карантиниран, коментира д-р Калъчев и допълни, че такъв клиент по правилата е PCR-положителен и той трябва да е карантиниран.