Д-р Неделчо Тотев: Нека компетентните органи са произнесат за починалото бебе
Директорите на болници преценяват какъв да е минималният брой лекари в дадено отделение, така че да осигурят непрекъснат лечебен процес за пациентите. В различните специалности има различен минимален брой, който е свързан и с нивото на компетентност на лечебното заведение. Това обясни по БНР д-р Неделчо Тотев, директор на общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници.
Разяснението идва на фона на информацията, че отделението по педиатрия в "Югозападната болница" разполага само с един педиатър. В нея е настанена родилката на починалото новородено в линейка на път от Сандански за болницата в Петрич.
Д-р Неделчо Тотев има 34-годишен опит като акушер-гинеколог.
Когато издигнеш като знаме един гаф, който се е случил някъде, и то такъв, който не се знае по чия вина е, който и да даде становище по веригата, докато не се произнесат компетентните органи, ще бъде некоректно. Никой не знае кога и как ще завърши едно раждане - дали нормално, или с цезарово сечение. Много е пъстра картината, много са препоръките. В този случай жената е неосигурена. Тя била ли е на редовни консултации?! Нека се произнесат компетентните органи и тогава да осъждаме колегите! Аз лично заставам зад тях, коментира случай той - и пита - Защо да не може да си позволим да запазим родилната помощ в по-малките болници, ако има политика на държавата?
Общинският съвет на Сандански изслушва лекари за починалото новородено
По думите му в общинските болници работят и лекари на половин щат или на граждански договор, но нямат право нито да приемат, нито да изписват пациенти.
Докторът отговори на въпроса дали, ако в дадена болница в малко населено място има остър недостиг на кадри, не е по-добре тя да бъде затворена и някой да поеме отговорност, за да не се рискува здравето на хората с липсващи лекари в определени моменти.
Мими Виткова: Случаят с бебето в Сандански не е прецедент
Никой не иска да поеме политическа отговорност. Те ще ни принудят по финансови причини да се самозакрием. Вдигат пътеките с нищожно малки суми, намаляват ни бюджета. Извършваме всички нужни изследвания безплатно. Ако има нужда от рентген, клинична лаборатория, скенер, нашият специалист, който консултира Бърза помощ, ги прави. При хипотезата, че нас ни няма – няма да има и рентген, няма клинична лаборатория. Като ги няма тези консултации, бурканът ще хвърчи между областния град и конкретното населено място. Кажете ми къде рискът е по-голям?! Но за държавата не знам кое е по-евтино-да даде пари за социалната дейност, която също вършим, или просто да продължи да си затваря очите и някой да изплуват, а други да се самозакрият чисто финансово, посочва д-р Неделчо Тотев.