Чакаме скоро ваксина, която ще ни пази изцяло от COVID
"Надявам се в скоро време да бъдат създадени друг тип ваксини, по класическия метод, дълготрайни ваксини, мултифакторни, които с една инжекция ще ни пазят изцяло от настоящите и бъдещите варианти на коронавируса."
Това каза по БНР инфекционистът проф. Георги Попов от УМБАЛ "Софиямед".
"Работи се активно в тази посока в света. Такава обещаваща ваксина е съвместна разработка на австрийска и френска фирми - ваксина срещу цялостния вирус. Има дори одобрение от ЕМА. Затова, който се колебае, нека да изчака и приложи тази ваксина. Това е ваксина, разработена по класическите методи, утвърдени отпреди 100 години", коментира той.
Според него ваксината трябва да ни предпази от заболяване, но такава в момента няма, а тези, които са на пазара са се компрометирали:
"Това е така, защото съществуващите в света ваксини не са дългосрочни. Наличните в България са създадени срещу Уханския вариант и последващите варианти. Знаем, че има създадена нова ваксина на „Модерна“ и „Пфайзер“ срещу Омикрон, но тя все още не е достигнала в България", каза професорът.
Той прогнозира, че хората ще се разболяват по няколко пъти, но колкото повече ги „разтърсва“ вирусът, толкова по-сериозен ще е ефектът върху организма заради продължителния COVID синдром.
Ваксините, макар че показаха, че не предпазват на 100%, все пак са вариант, като защита и при възрастните и при младите, подчерта той.
Ефективни ли са наличните лекарства срещу инфекцията
Когато се открие работещо лекарство срещу коронвируса, тогава ще победим вируса, не когато имаме ваксини и дори моноклонални антитела, категоричен е проф. Георги Попов.
Сред най-ефективните медикаменти за лечение на COVID-19 са моноклоналните антитела, ремдесивир - в началото на болестта и при съответните показания за болния - най-вече при тези с придружаващи заболявания.
Инфекционистът посочи, че и при Делта варианта, за разлика от Омикрон, моноклоналните антитела се прилагат много успешно. Той уточни, че вече има 30 пациента, които са успешно излекувани с такъв препарат в доболнични условия.
Той допълни, че "вече са отхвърлени от медицината, чрез големи мултицентрови проучвания, лекарства като хидроксихлорохин, няколко антигрипни препарати като ремантадин, както и някои антиретровирусни препарати.
По думите му в страната може временно да има недостиг на някои от медикаментите, но сега Министерство на здравеопазването много гъвкаво и бързо реагира на това.
"В България, в рамките на общата доставка за страните членки на ЕС, са доставени около 50 хиляди опаковки от двете нови лекарства срещу коронавируса - на „Пфайзер“ и на „Мерк“, но очакваме в най-кратки срокове да се изработи единен национален протокол за тяхното прилагане. Те са скъпи, най-вероятно ще могат да се изписват и от личните лекари в бъдеще, но за определен тип пациенти. Ние с интерес наблюдаваме, че в държавите, в които вече се прилагат, има и определен скептицизъм", заяви лекарят.
Прогноза за хода на пандемията
Проф. Попов очаква пандемията да отмине, защото вирусът ще мутира достатъчно и дори да е изкуствено създаден, в едни момент ще отслабне и ще се самоунищожи или ще стане ендемичен вирус.
"Ние сме в началото на петата вълна, като моите очаквания са в средата на февруари да достигнем пика. Имайки предвид бурния начин на разпространение на варианта Омикрон, може да се достигне и до над 30 хиляди заразени на ден. Скритата заболеваемост е най-малко четири пъти по-голяма от официалните данни", каза той.
Според Проф. Георги Попов заболяването се покачва стръмно, но е лечимо и здравната система ще се справи с тази вълна., но лечимо и смятам, че ще се справим с тази вълна.