OffNews.bg

Аптеки временно спират работа на 3 юли

Фармацевтите са готови за протест заради предложения за промени в заплащането им от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Това обяви вчера пред БТА Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз (БФС).

Предвижда се протестът да бъде на 4 юли, като от 09:00 до 09:30 ч., когато в аптеките ще отпускат лекарства само за спешни случаи. В този часови диапазон собственици на аптеки ще внесат в районните здравноосигурителни каси предизвестия за прекратяване на договорите си с НЗОК, каза още Маринов.

По думите му, ако сега собствениците на аптеки решат да продължат да работят по предвидения нов ред, аптеките им ще спрат работа след няколко месеца, тъй като няма да могат да се издържат само от продажба на лекарства без лекарско предписание. Според Маринов аптеките не могат да се издържат от продажба само на козметика или на лекарства на свободна продажба.

"На 4 юли, за когато е предвиден протестът, фармацевтите в аптеките ще разясняват на пациентите как се финансира дейността по отпускане на безплатна терапия, обясни Маринов и допълни: - Аптеките няма да връщат пациенти, но настояваме за търпение и разбиране през този половин час."

Предложенията за промени в Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти са публикувани за обществено обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването (МЗ), каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева и посочи, че все още в МЗ не е получено официално становище от БФС. Според Маринов становището на съсловната организация ще бъде представено в МЗ, но досега нито МЗ, нито НЗОК са представили на БФС данни и анализи, заради които се налагат промените.

В проекта се предлага да отпадне ограничението на една рецепта да се предписват до три лекарства, свързани с лечението на до три различни заболявания. Електронните рецепти да могат да се изпълняват частично в различни аптеки или в една аптека, но „на части“ по различно време, в рамките на давността на предписанието, се предлага още в проекта.

Според предложенията за промени, ако пациентът вземе лекарствата си от различни аптеки, Касата ще заплаща пропорционално на всяка от тях, каза преди дни и. д. управителят на НЗОК проф. Момчил Мавров. Досега НЗОК плаща на аптеката по пет лева на обработена рецепта, на която са изписани напълно заплатени от НЗОК лекарства.

Всички аптеки, които работят по договор с Касата, ще пострадат, независимо дали аптеката е малка, голяма, част от верига и независимо дали се намира в голямо или малко населено място. Маринов. Ние не сме против предложението терапията на пациента да се изпише на една рецепта и той да си вземе лекарствата от различни аптеки, но проблемът е, че ако промените влязат в сила, НЗОК „ще плаща пет лева на ЕГН, а не пет лева на рецепта“. Това означава, че за терапия, която досега сме отпускали по различни рецепти, сега ще изпълняваме същото, но само срещу пет лева, посочи Маринов.

По думите му това е намаляване на заплащането на аптеките, тъй като се променя моделът на финансиране. Промяната се прави по средата на бюджетната година, което аптеките няма как да приемат, добави фармацевтът.

Според него предложените промени не целят да облекчат пациента, тъй като някои аптеки ще спрат работа, а това не е облекчение за пациентите, особено ако аптеката е единствена в населеното място.

"Бяхме предложили НЗОК да заплаща на аптеките „на диагноза“, като това би било устойчив модел, но не можем да направим разчетите, тъй като не разполагаме с данните от НЗОК", посочи още Маринов.

В мотивите за направените предложения за промени на наредбата е посочено, че при прилагането им, НЗОК ще спести по един милион лева на месец.

Недоволни от предложения проект, фармацевтични колегии от страната вече обявиха, че аптеките ще спрат временно работа на 3 юни.

Около 70 са фармацевтите, които членуват в Регионалната колегия. Голяма част от тях ще се съберат пред сградата на Районната здравноосигурителна каса в Ямбол. За два часа, между 14:00 и 16:00 ч., на 3 юли аптеките в областта ще спрат работа. Около 30 аптеки ще бъдат затворени, т.е. около 100%, заяви Константин Попов от Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия.

Според него промяната в Наредба 4 ще се отрази негативно и на аптеките, и на пациентите с изписани лекарства по Здравна каса. Отпускането на лекарствата в една рецепта ще доведе до сериозни финансови загуби за аптеките. Много от тях ще се откажат да работят по Здравна каса, а други ще фалират, посочи той.

„Ако обслужваме един човек с няколко рецепти по Здравна каса, получаваме за всички рецепти, които са без надценка, по пет лева. Сега цялата терапия ще бъде обединена в една голяма рецепта, за която Здравната каса ще плаща общо пет лева. А времето за обслужване на този пациент ще остане същото“, коментира още магистър-фармацевтът.

„Ние ставаме икономически обезкървени, това ще доведе и до фалити на аптеки. От друга страна, пряко ще натовари колегите, които ще останат да работят – времето за обслужване ще се увеличи, пациентите ще бъдат още по-изнервени, защото ще трябва да ходят на други места и да чакат много дълго време, ако изобщо могат да бъдат обслужени“, каза още Попов.

По думите му между 60 и 70% ще намалеят постъпленията в аптеките от таксите за лекарства по Здравна каса. Това ще се отрази и на намаляване на заплащането на фармацевтите, респективно от отказ да упражняват професията, посочи той.

Голяма от аптеките в Бургас ще бъдат затворени за един час на 3 юли, съобщи председателят на местния фармацевтичен съюз Любима Бургазлиева. Тя каза, че собствениците на аптеки, които ще се включат в протестната демонстрация, ще затворят от 09:00 до 10:00 часа. "Пред всяка аптека обаче ще има фармацевт, който да обясни на хората, защо се налага това", добави тя.

Аптеки няма да работят и в много от по-малките градове в областта.