41 нови случая на COVID-19, 17 са в Пазарджик (видео)
41 са новите случаи на коронавирус у нас от направени 1450 изследвания. 11 души са приети в болница, съобщи на брифинг на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев.
Той коментира, че не постоянното увеличаване на броя на изследванията води до повече открити случаи, въпреки че капацитетът на лабораториите е увеличен с 2 до 3 пъти.
2372 са доказаните заразени с COVID-19 до момента, активните са 1478.
В София новите случаи са 8 - 2 са приети в Александровска болница, 1 в ИСУЛ, 1 в Пирогов и 4 на домашно лечение.
В Пазарджик има 17 нови - от огнището в завода за авточасти. Мерките са взети много преди откриването на новите случаи, една част от работниците са в отпуск. В момента се провежда крайна дезинфекция и тези, които са почивали, ще заменят хората, които са работили досега, обясни проф. Кантарджиев. Той уточни, че това е било очаквано, тъй като става дума за стратегически производства и големи предприятия. Същите случаи е имало в Плевен и Ямбол, където разпространението на инфекцията е преодоляно.
Останалите нови случаи са разпределени в три области Благоевград, Кюстендил и Смолян - с по един случай.
1 медицинска сестра от Кнежа е новият случай сред медиците. Най-голям риск от заразяване има при събличане на предпазните средства, каза проф. Кантарджиев.
Новите излекувани са 42, с което общият брой става 769.
Двама пациенти са изписани от Пирогов, 24 са излекуваните на домашно лечение в София; в Плевен са 6, във Велико Търново - 3, в Смолян - 2, в Пловдив - 2, в Силистра и Сливен по 1.
Петима души с COVID-19 са починали - мъж на 78 г. с диабет в Пирогов, мъж и жена в Пазарджик, 51-годишна жена в Стара Загора с онкологично заболяване и 88 г. мъж в Ямбол с инсулт.
Професор Кантарджиев отговори и на коментарите за смъртността у нас, направени ден по-рано от доц. Мангъров:
У нас смъртността е малка, не защото нямаме много възрастни хора. До голяма степен тежестта на инфекцията зависи от две причини - първата е броят на вирусите, с които си се заразил - при ползване на предпазни средства и дистанция - по-леко боледуваш. Вторият фактор е броят на рецепторите в органите, за които ще се залови вирусът - при децатат те са много по-малко в дихателната система - затова почти нямаха клинична проява на заболяването. При по-възрастните има повече рецептори, затова боледуват по-тежко, а при хората над 70-годишна възраст намаляват - затова има случаи на столетници, които успяват да се излекуват, каза професорът.
В София област заразените са 995, 126 от тях са в болници, 19 са в интензивни отделения.
Зад сухите цифри стои денонощият труд на лекари, сестри, санитари, над 1000 души от РЗИ, на хората, които се трудят в лабораториите, каза проф. Кантарджиев. - Преди 3 месеца започнахме с 2 лаборатории, сега са над 25. В момента в страната се извършва общият комплекс на статегическо изследване - комбинация от тестове за антитела, PCR, тестове за доказване на антиген (много добро средство за ранно откриване). Болниците се снабдиха с такава апаратура и грешките, които се допуснаха в Западна Европа, у нас бяха избегнати, обясни професорът. По думите му проблемът в лечебните заведения във Видин и Ямбол е предолоян.