14 082 са бебетата от началото на 2026 г., половината от тях са родени със секцио

Средната възраст на родилките в столицата е 31 години, в Ямбол, Сливен и Ловеч са най-младите майки

OFFNews 24 April 2026 в 10:37 528 0
новородено

Снимка БГНЕС

Новородено

14 082 са новородените у нас от началото на 2026 г. до момента. В 48% израждането е извършено с цезарово сечение, показват данните в Националната здравноинформационна система (НЗИС).

Други 7% от ражданията са започнали нормално и се е наложила оперативна намеса. Делът на естествените раждания е 46%. Най-голям дял на ражданията със секцио се отбелязва сред жените на възраст между 26-30 г. и 31-35 г.. Нормалното раждане преобладава в групата на 19-25-годишните.

Момчетата, проплакали през тази година, имат лек превес над момичетата - 51% срещу 49%. Най-много са децата, родени от жени на възраст между 19 и 25 години, следвани от родилките на 26-30 г., и жените на 31-35 години. 1140 бебета са родени от майки на и под 18-годишна възраст.

Изненадва и солидният брой бебета от майки на възраст 36-40 години - 1870 новородени. 573 бебета са родени от майки над 40 години. Средната възраст на родилките в столицата е 31 години, най-младите майки на 21-23 г. са в областите Ямбол, Сливен и Ловеч.

21% са бебетата, родени след инвитро процедура. 

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Политическата криза ни направи по-богати, причините са две