OffNews.bg

Какво включва пълната кръвна картина

Пълната кръвна картина (ПКК) е основно изследване на кръвта, което подпомага поставянето на диагноза от лекаря. Освен показателите, които се анализират, специалистът може да назначи и други изследвания, които да му дадат търсената информация за здравословното ви състояние.

При пълна кръвна картина се установяват нивата на хемоглобина, броя на червените кръвни клетки (еритроцитите), белите кръвни клетки (левкоцити), левкоцитната формула( преброяване на всички видове червени кръвни клетки, тромбоцитите (най-малките кръвни клетки) и скоростта на утаяване на еритроцитите.

Кръвното изследване показва какви промени настъпват в организма, подпомага диагностицирането на кръвни, инфекциозни и възпалителни заболявания, информира за резултатите от предписаното лечение.

Как да се подготвите за изследване на пълна кръвна картина

Материал за пълна кръвна картина се взема от вената (или от пръста) на гладно, трябва да са минали поне 5 часа от последното хранене.

Препоръчително е да се избягва консумацията на мазни и солени храни, пиенето на чай, кафе и алкохол в навечерието на кръвното изследване. Час преди вземането на кръв не бива да се пуши.

Ако в момента на изследването на пълна кръвна картина приемате някакви лекарства, трябва да предупредите лекуващия лекар.

Не се препоръчва да се дава кръв след активно физическо натоварване, скенер, масаж, физиотерапия.

Как се разчитат показанията от кръвното изследването

При отчитане на резултатите от пълната кръвна картина се използват съкращения, които са добили популярност в медицината.

WBC – това са белите кръвни телца – левкоцити. Повишеният брой на белите кръвни клетки може да е сигнал за инфекция, възпалителен процес или друг здравословен проблем. Пониженият може да е резултат от автоимунно заболяване.

RBC – червени кръвни телца – еритроцити. Еритроцитите съдържат хемоглобин. Техните стойности може да ориентират специалиста за вида на анемията, от която страда пациентът.

MCV при кръвно изследване показва среден обем на еритроцитите. Големината на червените кръвни клетки ориентира за наличие на желязодефицитна анемия, таласемия и др.

MCH – средно съдържание на хемоглобин в еритроцитите. Това е показател, който сигнализира за наличието на анемия, тъй като е свързан със съдържанието на хемоглобин в еритроцитите.

MCHC – средна концентрация на хемоглобин в еритроцитите. Тази стойност от кръвното изследване дава представа дали червените кръвни клетки съдържат нормално или понижено количество хемоглобин. Резултатите от пълната кръвна картина могат да ориентират специалиста дали става дума за желязодефицитна анемия, таласемия и др. Високите стойност са много рядко срещани и се свързват с генетично заболяване.

RDW при кръвно изследване е индекс на разпределение на еритроцитите. Този показател измерва вариациите в големината на червените кръвни клетки. Може да е маркер за анемия.

HGB – хемоглобин. Хемоглобинът е белтък, свързан с желязо, който осъществява преноса на кислород от белите дробове до органите и тъканите. Ниският хемоглобин е сигнал за наличие на анемия, а високият може да е резултат от обезводняване.

HTC при кръвно изследване е хематокрит. Той дава представа за това какъв е делът на еритроцитите в общия обем кръв. Ниските стойности може да са сигнал за недостиг на желязо, което се използва за производството на червени кръвни клетки.

PLT – тромбоцити. Този показател от пълната кръвна картина отразява броя на клетките, които участват в съсирването на кръвта. Ако стойността е ниска има опасност от кървене. Високата стойност е сигнал за инфекция или за заболяване на кръвта.

MPV – среден обем на тромбоцитите. Показателят от кръвното изследване е свързан с големината на тромбоцитите.

Статията е информативна. Стойностите на резултатите от пълната кръвна картина задължително трябва да се тълкуват от специалист.