Какво става с организма при стрес
Психическият стрес не е просто състояние на ума и духа - той има реално, физическо отражение върху нашия организъм.
Стресът представлява физиологична реакция на тялото спрямо реални или въображаеми събития. Тази реакция предизвика определени биохимични промени в нашия организъм. При състояние на стрес, в организма ни настъпват реални хормонални смущения. Надбъбречните жлези започват свръхпроизводство на хормона кортизол, познат именно като „хормон на стреса“. А както знаем, хормоналният баланс е ключов за нормалната работа на нашия организъм. И най-малкото смущение може да доведе до реални рискови последици. И тук не говорим само за неврологични състояния като депресия и тревожност, но и до проблеми с редица органи.
Стрес и здраве на организма
Той оказва влияние не само на централната и периферна нервна система, а на целия ни организъм. Влияе директно върху имунната система, сърдечно-съдовата система, храносмилателната, ендокринната и дихателната система. Той се превръща в риск за целия ни организъм още с първите си физиолигични симптоми.
За съжаление, много често хората омаловажават симптомите на стрес и просто решават, че рано или късно, те ще отминат. Ако обаче не се вземат мерки за справяне със стреса, организмът отслабва все по-осезаемо. Така се увеличава и броят на физиологичните реакции на стрес. Сред най-честите симптоми на стрес, които организмът проявява, са:
- треперене на ръцете;
- постоянно високо кръвно налягане;
- често уриниране;
- заглъхване на ушите;
- подуване на лицето;
- необясними болки в тялото;
- гадене, повръщане и рефлукс;
- проблеми с кожата – обриви, акне, дерматит, себорея и други;
- необяснимо напълняване или необяснима загуба на тегло и липса на апетит;
- постоянно чувство на жажда;
- обилно изпотяване, дори и нощем;
- сексуални смущения, проблеми с простатата при мъжете;
- драстичен спад в когнитивните способности;
- главоболие, включително и хронично, както и мигрена.
Как да се справим със стреса
Съществуват множество практически помагала и курсове за управление на стреса. При всички положения пълното освобождаване от него е трудна задача, включваща подходяща нагласа и реални, физически действия. Ето някои практични предложения за справяне със стреса, които звучат като „те за всичко това казват“, но всъщност наистина помагат.
- Увеличете движението и физическото натоварване. Физическата активност може значително да понижи нивата на хормона на стреса - кортизол в организма.
- Отделяйте време за неща и дейности, които ви носят наслада и положителни емоции. Дали ще са книги, разходки, музика, хоби – изборът е изцяло ваш.
- Доверете се на съвременната хомеопатия. Разбира се, преди това е редно да се допитате до специалист. Прибягването до хомеопатични средства е може да е сполучлив вариант, в сравнение с терапия, включваща лекарства, подходящи за депресивни състояния и сериозни психични заболявания;
- Приемайте хром, магнезий, витамини от групата В, мелатонин, витамин D.
- Можете да се доверите и на чай или екстракти от мента, глог, валериана, лавандула, маточина, жълт кантарион. Всички те ще ви помогнат и с негативните емоции, и с регулирането на процесите в организма.
Често не можем да контролираме стреса и неговите причинители. Но определено можем да окажем контрол върху управлението му и да помогнем на организма да го преодолее. Разбира се, в случай че имате сериозни затруднения да се справите с него, потърсете професионална помощ.