Как да си помогнем при екзема
Екземата не е едно, а цяла група хронични кожни заболявания. Те си приличат, но честите симптоми на екземата са възпалена, суха, напукана, люспеста кожа, сърбеж, пърхот, понякога обриви под формата на малки мехурчета с течност. Лечението може да облекчи симптомите.
Екземата не се предава от човек на човек.
Дерматит или екзема
В Международната класификация на болестите, дерматитът и екземата са комбинирани в един раздел, като имената се използват като синоними. Всъщност екземата включва определени промени в кожата, които се виждат само под микроскоп, като малки мехури, а дерматит на латински означава просто възпаление на кожата.
Типове екзема
Най-разпространените типове екзема са:
- атопичен дерматит (екзема);
- контактен дерматит;
- микробна екзема;
- себореен дерматит.
Лечение на екзема
Екземата е трудна за лечение, но състоянието може да се облекчи чрез различни препарати.
При обостряне на кожното заболяване може да ви предпишат за лечение:
- кортикостероидни кремове - за успокояване на сърбежа;
- антибиотици за лечение на бактериална или гъбична инфекция, ако има такава;
- антихистамини за предотвратяване на разчесването;
- препарати, стимулиращи имунната система (без стероиди). Такъв тип лечение не се предписва преди 2-годишна възраст;
- кремовете с мед и цинк играят важна роля в лечението, съдействайки за възстановяването и защитата на раздразнената кожа.
Профилактика на екземата
Ето няколко препоръки за грижа за проблемната кожа, които могат да се изпълняват заедно с лечението.
- Първата стъпка в лечението е да установите и отстраните (ако е възможно) причината за дерматита, която може да е контактът с нещо, което дразни кожата ви или предизвиква алергична реакция - битова химия, козметика, метали, някои видове тъкани. Други причини за дерматит са суха кожа, вирусна инфекция, бактерии, стрес, генетика и проблем с имунната система.
- Общи принципи на хранене при екзема, което може да съдейства за лечението:
- Пийте достатъчно течности за ускоряване на метаболизма и хидратация. Общо течностите (включително чай, вода, супи) трябва да са 30 мл на килограм тегло.
- Спазвайте балансирана диета, но изключете от менюто си всички провокиращи дерматита храни.
- Препоръчително е да се спазва строга диета само по време на обостряне. Във фазата на ремисия може да добавяте по един продукт от "забранените", за да проверите реакцията на организма и да определите алергените.
- Избягвайте преработените храни. Съветът е храната да се приготвя на пара, да се вари, пече, задушава и пече без мазнини.
- Следните навици могат да помогнат за намаляване на изсушаващия ефект от къпането:
- Вземайте по-кратки вани и душове - до около 10 минути. Използвайте хладка, не гореща вода. Използвайте измивен препарат без оцветители, алкохол и аромати. Някои сапуни могат да изсушат кожата, избягвайте ги. За малките деца обикновено е достатъчна само топла вода без сапун или пяна. Не търкайте кожата с кърпа;
- Подсушаване. След къпане нежно потупвайте кожата с мека кърпа. Избягвайте агресивното триене;
- Хидратирайте цялата кожа, докато е все още влажна, запечатайте влагата с масло, крем или лосион. Използвайте овлажнители през целия ден, ако е необходимо.
- Грижа за кожата при екзема на лицето:
- почистване. започнете рутината си с нежен почистващ препарат за лице, който не нарушава кожната бариера. Не използвайте сапун или препарати срещу акне;
- температурата на водата. Когато миете лицето си, е важно да поддържате оптималната температура на водата - топла, но не прекалено гореща или твърде студена, тъй като това може да увеличи възпалението и да увреди деликатната кожа;
- овлажняване. След като почистите кожата си, нанесете плътен защитен крем или овлажнител на основата на вазелин. Екземата се причинява от нефункционираща кожна бариера и овлажняването на кожата помага за възстановяването на тази бариера;
- избягвайте грим, който причинява влошаване.