Плаж на концесия? От догодина само по евростандарт
При откриване на новите процедури за концесия на морски плажове вече ще поставяме като условие за допустимост участниците да представят писмено доказателство, че притежават сертификат ISO 13009:2015.
Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова по bTV. Тя поясни, че става дума за въвеждане на евростандарт, който определя общите изисквания и препоръки към плажните оператори, предлагащи туристически и потребителски услуги, включително за достъп на хора в неравностойно положение.
Този международен стандарт е приложим за плажове през сезона за къпане и се нарича „Туризъм и свързаните с него услуги. Изисквания и препоръки при концесия на плажове“. Той поставя акцент върху значението на съоръженията за посетители с различни потребности. Ние насърчаваме стопаните на ивиците да предлагат повече удобства за плажуващите и през това лято вече имаше 82 плажа с рампи за достъп на хора с увреждания, монтирани от стопаните там, където релефът позволява, обясни Ангелкова.
Тя бе категорична, че през последните години българският туризъм се развива изключително успешно. Ръстът на туристическите визити на чужденци за периода януари-септември 2018 г. е 31% спрямо същия период три години по-рано, което представлява 1,9 млн. повече туристи в сравнение с 2015 г. Общо за 2017 г. чуждите туристи у нас са близо 1,8 млн. повече спрямо 2015 г., като ръстът е 25%. Министър Ангелкова изрази удовлетворението си, че резултатите бележат устойчив тренд на нарастване след създаване на Министерството на туризма като самостоятелна институция.
„Нашата основна цел винаги е била разширяване крилата на сезона и създаване на повече активности за туристите. Насърчаваме активната реклама година по рано, за да насочим фокуса към зимните ни курорти”, каза министър Ангелкова. Тя добави, че в Стара планина също има много добри условия за практикуване на този вид туризъм, но е необходима цялостна концепция и стратегия за развитие.
В началото на януари ще бъде представена и демоверсията на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), която ще свърже в реално време информационните регистри на местата за настаняване с Министерството на туризма, НАП и МВР. Правим мониторинг на дейността, ще бъдем безкомпромисни както по отношение на изпълнението, така и за спазването на сроковете. Това ще даде възможност да правим анализи на профила на туриста, както и за намаляване на административната тежест, допълни министърът.
За улеснение на бизнеса ще бъде въведено и лицево разпознаване, чрез което бизнесът може да ползва електронните услуги, които министерството предоставя. Чрез тази лицева идентификация потребителите ще могат да заявяват услуга, например молба за категоризация на място за настаняване.
По отношение промяната в плана на Природен парк Витоша министърът на туризма заяви, че целта на работната група, която е създадена към Министерството на младежта и спорта, е да се осигури максимален достъп до планината. „Планът трябва да се промени, за да се подменят старите лифтове и влекове и да са безопасни. Друго строителство няма да бъде допуснато. Ще има изключително строг контрол“, бе категоричен министърът.