Йордания - едно екзотично пътешествие (Част 4)
Първата част на пътеписа на Stas от OFFRoad-Bulgaria можете да прочетете ТУК, втората - ТУК, а третата - ТУК.
След второто чудо на света - невероятния скален град Петра, предстои да разгледаме Уади Рам и гр. Акаба - не по-малко интересни от нея.
Уади Рам наистина е уникално красиво място, особено когато слънцето се скрива зад скалите.
А и аквариумът в Акаба не е за изпускане, но за него след малко..
ПУСТИНЯТА УАДИ РАМ
Предпоследният ни ден в Йордания – Акаба.
Съществената част от този ден беше така нареченото джип-сафари в пустинята Уади Рам.
Взеха ни от хотела и след едночасов преход, в това число и едно спиране за превишена скорост, пристигнахме до “вратата” на твърде популярната от няколко филма пустиня.
Изчакахме малко да се събере цялата група и се натоварихме на 8 джипки (пикапи), явно пригодени за ползване сред пясъците. В каросерията на всяко возило влизахме по шестима души.
В 17.00 часа влязохме в пустинята, като програмата предвиждаше изпращане на слънцето в 19.00 и след това прибиране.
Пустинята Уади Рам е най-голямата в Йордания и се простира на площ от 720 кв. км. Тя е твърде известна с историческата личност Лорънс Арабски – английски офицер, който през Първата Световна война е служил в британските войски и е бил зачислен към арабските съюзници, за да им помага и да осъществява връзка при борбата срещу отоманците в региона.
Точно сред причудливите и странни вулканични скали на пустинята и финия жълточервен пясък е била и щаб-квартирата на Лорънс.
Тук са и скалите, наречени “Седемте стълба на мъдростта”, които са вдъхновили Лорънс за заглавието на книга му:
Понастоящем тук живеят бедуини в характерните си палатки, както и патрул на пустинната полиция, която наред с пограничните си функции, изпълнява ролята на Спасителна служба за загубили се туристи.
Натовариха ни на смешните джипки и тръгнахме. Всъщност беше доста весело... Бях си вързал йорданската кърпа за глава в стил Лорънс Арабски.
Нашият “джип” беше най-допотопен и може би точно заради това карахме не последни, а предпоследни – да не би да се разглоби и никой да не забележи!
Спирахме няколко пъти. И всеки път се чудех дали нашето возило ще може да потегли отново:
Екскурзоводът обясни, че машината вероятно ще издържи, но шофьорът – едва ли. После разбрахме, че нашият шофьор всъщност е шеф на всички останали. Причината беше много проста – той беше дядо на останалите шофьори! Разбирайте, че част от джипките се караха от деца на по 12-15 години! Кошмар!
Крайната точка на “трансфера с джипките” се намираше между комплект ужасно красиви скали. До върха на една от скалите водеше дюна с червен пясък. Всеки желаещ можеше да се качи по дюната и да гледа залеза от горе.
Катеренето по пясъчна дюна всъщност се оказа доста трудно занимание. Наложи се да правим много почивки – буквално на всеки 10 крачки:
Почти към края на катеренето успях да забележа чудатите скали, оформени от вятъра:
Залезът от върха на скалата изглеждаше забележително. Не знам доколко снимките могат да пресъздадат гледката или по-точно доколко аз съм успял да направя добри снимки, но ето какво се получи:
Част от групата ни също се качи по стръмната дюна на върха на скалата и започна едно снимане като за последно:
Слънцето почти се скри...
...и оцвети във вълшебни тонове планините от пясък и гранит!
Нека това послужи за финал на това описание. Не си струва да развалям с друго, впечатлението, което пустинята Уади Рам запечатва у хората.
АКАБА
Както в древността, така и в наши дни този сравнително малък град е от изключително важно значение за държава като Йордания. Красив курорт на Червено море, известен с кораловите рифове по крайбрежието, градът е и единственото пристанище на страната и транспортен коридор към останалата част от света.
Търговското значение на града, който има население около 42 хил. души, постепенно отстъпва на неговия туристически чар. Луксът на 5-звездните хотели все още е ограничен в Интерконтинентал и Мьовенпик. С усилени темпове, обаче, се строи новия хотел Кемпински, а доколкото разбрах в близките 2 години ще са готови още 3 големи 5-звездни хотела.
В това отношение Акаба отстъпва на израелския курорт с традиции Ейлат, който се намира на отсрещния бряг на залива, буквално на 5 км по права линия. Може би тук е мястото да спомена, че на това място на залива Акаба, се събират границите на 4 държави: Йордания, Саудитска Арабия, Израел и по море – Египет.
Имахме възможност да разгледаме града през деня преди тура до пустинята, както и последния ден преди заминаването. Ето малко снимки от улиците на Акаба:
Един току що построен мол:
По това време на годината вечер времето е чудесно за разходки...
Хотел Мьовенпик:
Гледка от градския плаж на Акаба към Израел – Ейлат:
Почти всички плажове в Акаба са дадени от държавата за експлоатация на частни хотели. Ако човек не е отседнал в хотел със собствен плаж, то ще изпита сериозни затруднения да си намери място, където да се изкъпе в морето.
Разхождайки се вечерта по улиците, установихме, че животът започва да кипи след 22.00 часа. Направо изумително! Явно е заради високите температури през деня. Много странно, но се оказа, че това важи и за бебетата, въпреки късния час. Обичайна гледка е да видиш мъж, след който вървят жените му с бебета на ръце.
Не знам дали споменах, но в тази държава мъжете могат да имат до 4 жени, като условието е за всички от всичко по равно и ... всяка жена трябва да е съгласна и да приеме следващата.
Разхождайки се, минавахме и покрай златарски магазини с изделия в доста ориенталски стил и твърде богато снабдени със стока:
А алеите за разходка въобще не напомняха за пустинния климат на града:
И на сутринта:
Тук най-накрая успях да снимам и някакви изхвърлени пликчета по улиците!
АКВАРИУМЪТ В АКАБА
Последният ни ден в Йордания бе свободен до 12.30 на обяд, когато трябваше да освободим стаите в хотела.
Сутринта използвахме за посещение на "Аквариума”, намиращ се на около 15 км от центъра, недалеч извън града.
Взехме такси с предварителната уговорка да ни чака и да ни върне обратно. Шофьорът ни закара до нещо като малко рибовъдно стопанство с външен резервоар (пълен с корали и риби) и закрита постройка с аквариуми.
Аквариумите не се отличаваха с някакви изключителни дизайнерски постижения, но обитателите им бяха твърде интересни.
Ето някои от аквариумите:
Снимането на аквариумни обитатели не е лесна задача, особено в частта с бързо движещите се риби. Ето някои снимки, които считам, че стават:
Всяко хубаво нещо си има начало и край.
Ние бяхме на края на 6-дневната си обиколка на Йордания – пътуване, към което подходих с леко предубеждение и притеснение, но което напълно опроверга опасенията ми. Програмата, направена от туроператора съвместно с техния йордански партньор, бе много натоварена, но това бе единственият начин да видим всичко, описано от мен по-горе.
В заключение искам да препоръчам горещо тази дестинация на хората, които обичат историята, ценят красотата и искат да избягат от традиционното, като се потопят в екзотиката на Йордания!
* * *
Пътеписа и снимките в реален размер, можете да видите в OFFRoad-Bulgaria , след като се регистрирате.