OffNews.bg

Българите пътуват по-малко и у нас, и в чужбина

През третото тримесечие на т. г. 1,733 млн. български граждани са пътували у нас и в чужбина или 7,9% по-малко спрямо същото тримесечие за 2018 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт. 

Голяма част от хората 75,6% са предпочели да пътуват в страната, докато 20,5% са пътували само в чужбина и една малка част 3,9% са пътували както в страната, така и в чужбина.

Най-много българи са пътували с цел туризъм на възраст между 25 и 44 години, което ги прави 790 хиляди или 45,5% от всички пътуващи лица. 

През третото тримесечие на 2019 г. най-много са пътували българите на възраст 25 - 44 години.

Според данните във всички възрастови групи преобладава делът на пътуванията в рамките на нашата страна, като най-висок е при лицата на възраст 15-24 години -78,2%. 

Най-много хора са пътували в чужбина във възрастова група 65 и повече навършени години-23,9% от общия брой. 

По-голямата част от туристическите пътувания на хора на възраст 15 и повече години в страната е 65,1%, а в чужбина са 79,9%, които са били с цел "почивка и екскурзия".

Разходите, които са отчетени при различните пътувания, най-много пари са похарчени в страната, като 44,5% са отишли за храна, докато навън по-високи са разходите за транспорт-30,1%. 

Средният разход за третото тримесечие при пътуване с лична цел на един човек на възраст 15 и повече години е около 368 лева за страната и почти двойно за чужбина - около 655 лева. 

Разходите на човек при пътуване с професионална цел са средно около 178 лева за страната, както и около 1200 лева за чужбина.  

Изследването е представително и се провежда въз основа на извадка от домакинствата в страната.

Обектът на изследването е населението на възраст 15 и повече навършени години в България.

Анкетите се провеждат от всички лица от домакинствата, които са попаднали в извадката.

За оценката на резултатите от изследването са използвани данни от текущата демографска статистика за населението на страната на възраст 15 и повече навършени години по местоживеене (градове и села), пол и възрастови групи към края на 2018 година.