Затворът превъзпитал Полфрийман и го направил нов човек
Затворът превъзпитава хората и ги превръща в строители на новото време. Това излиза от мотивите на Софийския апелативен съд, които предизвикаха вълна от недоволство заради ранното пускане на австралиеца Джок Полфрийман, който уби студента Андрей Монов.
Полфрийман е освободен, защото е изтърпял повече от половината от 20-годишната си присъда за убийството на студента Андрей Монов и вече не представлява заплаха на обществото. Напротив, у него се наблюдава преосмисляне на престъпното му поведение. Това е записано в мотивите на тричленния състав на съда с председател Калин Калпакчиев и членове Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева.
В документа се отбелязва, че Полфрийман е бил награждаван нееднократно за помощта, която е оказвал на други затворници да формулират свои жалби, завършил е успешно висше образование и е показал усърдие. През целия си престой в затвора Полфрийман е осмисил присъдата си, като е регистрирал и сдружение, развило активна дейност в обществена полза, е посочва съдът. Сдружението е съдействало за подобряване на положението в българските затвори, негови представители са вземали участие и в обществени обсъждания, свързани със законодателни изменения в тази насока.
Апелативните съдии считат, че няма убедителни доказателства за необходимостта да продължи превъзпитанието на австралиеца, защото при престоя си не е показал криминални прояви, които да застрашат живота и здравето на затворниците, служителите или на други хора. Съдът не му прилага и пробационна мярка, но му налага изпитателен срок от 6 г. 6 месеца и 25 дни. Решението на САС е окончателно.
До това развитие на нещата се стига обаче след разгорещени спорове. Прокурор Трифонова заявява, че наред с положителните прояви на австралиеца той е извършил и много нарушения в затвора в периода 2010 г. и 2018 г. и са му били наложени наказания. Трайно поправяне на поведението има едва през тази година.
В спора се включва и юрисконсултът на Централния софийски затвор, който казва, че „специалната превенция не е постигнала целта си“ и ще има негативен ефект върху поведението на други лишени от свобода.
Адвокатът на Полфрийман обаче опонира, че австралиецът е пускан няколко пъти на свобода за добро поведение.
„Искам да продължавам моята дейност като част от Българската затворническо сдружение, защото за 12 г., съм учил законите – ЗИНЗС, различни европейски законите изисквания. Идеята ми е, когато изляза, да продължавам в тази насока реформите в институции на българската система. Имам предложения за работа в няколко държави. Ако съм в Австралия, имам работа там осигурена. В България, в случай че съм тука, имам осигурен работа. Имам предложена работа и в Германия“, казва самият Полфрийман.