ВАС отложи за 8 август решението си за отстраняването на Андрей Гюров от БНБ
Решението по делото за отстраняването на Андрей Гюров като подуправител на Централната банка пред Върховния административен съд остава за 8 август, съобщи "Лекс".
Днес то започна с разпит на свидетели и искания за спиране и за отправяне на запитване до съда в Люксембург.
Дотук се стигна, след като в края на юли ВАС отхвърли като неоснователно искането на Андрей Гюров за спиране на допуснатото по закон предварителното изпълнение на решението от 16 юли на Управителния съвет на БНБ, с което е отстранен от длъжност. Определението подлежеше на обжалване с частна жалба пред петчленен състав на ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му на страните и делото трябваше да се гледа по същество днес.
На 16 юли Управителният съвет на БНБ установи несъвместимост при Гюров и го освободи от длъжност. В края на юни антикорупционната комисия излезе с решение, според което той не може да заема длъжността, тъй като е бил и член на партия и съдружник в търговско дружество. Гюров обжалва решението на БНБ пред ВАС.
Бившият депутат от "Продължаваме промяната-Демократична България" обяви, че е участвал в две сдружения с нестопанска цел, преди да стане подуправител в БНБ - Институт за научни изследвания "Балкански-Паница" и спортен клуб "Голф клуб-Благоевград". Подал оставка от дружеството през 2022 г. и е отписан от ръководството му. Спортният клуб пък никога не е имал дейност, но и оттам е подал оставка.
В крайна сметка върховните съдии се съгласиха да изслушат трима свидетели по искане на Андрей Гюров - управителят на "Йонтех Инженеринг" (където Гюров е бил съдружник) Александър Цеков и членът на УС на голф клуба Ясен Неделчев. Третият свидетел от Института за научни изследвания Георги Шарков се оказа в чужбина. Цеков обясни, че Гюров не е имал дейност във фирмата, не е правил сделки, не е участвал в заседания на УС и не е получавал дивидент. Неделчев пък посочи, че сдружението изобщо не е заработило, както твърди Гюров, и през 2021 г. е подал оставка.
На заседанието стана ясно, че Гюров е поискал ВАС да отправи преюдициално запитване до Съда на ЕС, което според БНБ не е необходимо. Освен това той настоява и делото във ВАС да бъде спряно до влизане в сила на решение на АССГ по акта на КПК, защото решението на банката се основава изцяло на решението на антикорупционната комисия. Позицията на Централната банка е, че спиране не се налага, тъй като решението на КПК не е индивидуален административен акт.
ВАС обяви, че ще се произнесе по двете искания с крайния си акт.