OffNews.bg

Царят осъди държавата в Страсбург за 1,6 млн. евро заради мораториума върху имотите му

Рекордните 1,6 млн. евро обезщетение е осъдена България да плати на бившия премиер и лидер на НДСВ Симеон Сакскоругготски заради наложения преди години мораториум да се разпорежда и експлоатира върнатите му имоти. Решението е на Европейския съд по правата на човека. 

Бившият монарх осъди държавата в Страсбург още през септември 2021 г., но съдът даде 6 месеца на правителството и Сакскобургготски да се разберат за обезщетението за нанесени материалните вреди, което не се случи.

Симеон и сестра му Мария-Луиза Хробок заведоха дело в ЕСПЧ заради действащия от 2009 г. мораториум, който забраняваше да се разпореждат с имотите и земите си, върнати им след падането на комунизма.

По време на правителството на Иван Костов тогавашният главен прокурор Иван Татарчев атакува пред Конституционния съд Закона за конфискацията от 1947 г. и КС постанови, той е противоконституционен. Така въз основа на решението на КС Симеон Сакскобургготски и сестра му подават искания за възстановяване на собствеността им и я получават, докато през декември 2009 г. парламентът не налага мораториум.

Държавата завежда и дела срещу Сакскобургготски за връщането на дворците "Врана", "Царска Бистрица", "Ситняково", "Саръгьол" и за 16 500 дка гори в Рила. Бившият монарх губи 3 от четирите дворци, а спорът за "Царска Бистрица" стига до Върховния касационен съд, който го отнася отново в КС.

Конституционните съдии постановяват, че Законът за конфискацията е невалиден от 1991 г. и актът му, с който е обявен за противоконституционен, има отношение само към преките последици, а по всички останали съдилищата се произнасят "съобразно Конституцията, принципите и правилата на съответното отраслово право". Т.е. няма нужда от специален закон за реституцията на царските имоти, но до него така и не се стигна.

През октомври 2020 г. ВКС реши, че "Царска Бистрица" е на Сакскобургготски и сестра му, призна и собствеността им върху двореца във Врана, висящо остана делото за горите.

В началото на август 2021 г. Сакскобургготски обяви в специално съобщение, че няма претенции за обезщетения за неизползването на имотите му по време на комунистическия режим, защото е наясно, че те ще бъдат "платени от българския народ", който "няма никаква вина" за случилото се.

ЕСПЧ приема, че със забраната за всякаква търговска експлоатация на царските гори е нарушена конвенцията за правата на човека. Освен това е нарушено и правото на справедлив съдебен процес, тъй като мораториумът не е може да бъде обжалван. А действията на българските власти са поставили непропорционална индивидуална тежест върху Сакскобургготски и сестра му. 

"Скандалното е, че държавата не отмени мораториума и след решението на съда в Страсбург от 2021 г., според което той противоречи на конвенцията. Ако държавата не беше проявила такова противоправно упорство, демонстрирайки арогантност и незачитане на решението на ЕСПЧ, това обезщетение би било много по-малко, най-малкото защото нарушението щеше да е преустановено", коментира пред "Лекс" адвокат Михаил Екимджиев, който представлява Сакскобургготски и сестра му пред ЕСПЧ.