OffNews.bg

Службите знаели какво става в ЧЕЗ още от 2010 година

Още от 2010 година датира активността на службите около чешката компания ЧЕЗ в България. Това стана ясно от изказване на председателя на Държавна агенция "Разузнаване" Драгомир Димитров, който беше изслушан на открито съвместно заседание на комисиите за контрол над службите и по енергетика. 

Поводът за изслушване на шефовете на служби беше сделката с ЧЕЗ, за купуването на която договор е подписала българската компания "Инерком България" с директор Гинка Върбакова.

Дейността на ДАНС по тази сделка също беше резюмирана от председателя на контраразузнавателната служба Димитър Георгиев.

По данни на разузнаването чешката компания е имала намерение да продаде бизнеса си в България още през 2010 г. и тогава е очаквала да получи 240 млн. евро, но била склонна да отстъпи до 200 млн. евро. 

Според Драганов активите на чешката ЧЕЗ в България са оценени на 225 млн. евро, което означава, че сделката с българската компания била силно надценена. Към момента неофициалната информация е, че договорената по сделката цена е 320 млн. евро.

От обясненията на Димитров и Георгиев стана ясно, че службите са следили компанията при опитите ѝ да продаде бизнеса си в България. Интерес към дружеството през годините са проявявили турска и руска компания, като последната била дъщерно дружество на "Газпром". Впоследствие и двете компании се отказали от сделката. 

„През 2014 година в ДАНС периодично е получавана информация от ЧЕЗ за намерение да продаде активите си в България. Тези действия са свързани с протестите от февруари 2013 година“, обясни Димитър Георгиев.

„През 2015 година отново е получена информация, че ЧЕЗ обмисля поетапно преустановяване на дейностите си в България“, допълни той и уточни, че през този период е имало интерес и от българо-австрийска компания.

„Установено е наличие на водене на прокурорски преписки от 2010, 2014,2015 и 2016 година срещу управление на лизингово дружество, което е ощетявано с чуждо имущество, където взаимополучатели са от семейство Върбакови. 4 от проверките са прекратени, по 2 от тях работата продължава. До момента няма повдигнати обвинения срещу лицата“, каза още той.

При последната процедура през 2017 г. компанията вероятно е можело да бъде продадена на "Енерго-Про" Варна. Компания на Христо Ковачки е предлагала първоначално 302 млн. евро, но е подобрила офертата си до 360 млн евро, а "Инерком" - от 290 млн. евро до над 300 млн. евро.