Съдийската колегия отказа да накаже шефа на Апелативния спецсъд за делото 'Иванчева'
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отказа да образува дисциплинарно производство срещу председателя на Апелативния специализиран наказателен съд Георги Ушев.
Решението е взето с 9 на 1 гласа на днешното редовно заседание.
На 11 февруари председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов внесе в Съдийската колегия предложение за образуване на дисциплинарно производство за налагане на дисциплинарно наказание на Ушев. Предложението се основава на доклада на комисията от Върховния касационен съд, която провери дейността на Апелативния специализиран съд по делата срещу бившия кмет на "Младост" Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова.
Лозан Панов е на мнение, че Георги Ушев е извършил две дисциплинарни нарушения. Първото е действие, накърняващо престижа на съдебната власт: извън кръга на своите служебни правомощия като административен ръководител на по-горестоящ съд Ушев е дал устно разпореждане на съдия от по-долустоящ съд (докладчик по н.о.х.д. № 2617/2018 г. на Специализирания наказателен съд) да извърши фактически и правни действия по посоченото дело, които не съответстват на нормативни разпоредби, нито на установена съдебна практика.
„Това поведение като административен ръководител на по-горестоящ съд представлява намеса в работата на съдия от по-долустоящ съд, която не се основава на законови правомощия, включително такива, касаещи администрирането на делата и жалбите или протестите. Последното е особено значимо като се отчетат конкретните обстоятелства, а именно, че в случая не се установява бездействие от страна на докладчика по делото, нито забавено или несвоевременно извършване на дължимите процесуални действия (по изготвяне на протокола от съдебното заседание, подписването му и т. н.), нито по администрирането на постъпилия протест и съдържащото се в него искане по чл. 343 НПК“ – твърди председателят на Върховния касационен съд.
Според него с действията си ръководителят на АСНС е допуснал безпрецедентно накърняване на основната роля на съда на независим и безпристрастен арбитър за осъществяване на правораздавателната дейност при спазване на принципите на справедливост и точно прилагане на законите спрямо всички страни в процеса.
Второто, сочено от председателя на ВКС, дисциплинарно нарушение е свързано с образуването на делото, с което са изменени мерките за неотклонение на подсъдимите Десислава Иванчева и Биляна Петрова от „задържане под стража“ в „домашен арест“.
Панов изтъква, че са допуснати следните нарушения: без да е предвидена възможност за образуване на самостоятелно производство по чл. 343 НПК пред въззивната инстанция; без да са спазени изискванията на процесуалния закон за проверка на редовност и размяна на книжата; при липса на годен, подлежащ на спиране съдебен акт за изменение на мерките за неотклонение на подсъдимите, подписан от съдебните заседатели – членове на съдебния състав, и съдебния секретар съгласно чл. 311, ал. 2 от НПК; без да е преценил, че нерегламентирания в НПК „частичен“ протокол не представлява официален съдебен акт, обективиращ волята на съда. Протоколът по н.о.х.д. № 2617/2018 г. по описа на СНС е изпратен на АСНС на 16.11.2018 г. – 18.05 ч., т. е. след произнасянето на въззивната инстанция по особеното искане.
"Съдийската колегия на ВСС взе предвид, че в доклада се правят констатации за изолиран случай на неправилна практика по чл. 343 от НПК, относима към спиране на изпълнението на съдебни определения, постановени по реда на чл. 270 от НПК. Посочва се и непълнота на разпоредбата на чл. 343 от НПК, и липса на съдебна практика по нейното приложение при образуването и администрирането на производствата, поради което и не може да се направи извод за допуснати дисциплинарни нарушения" - съобщиха от пресцентъра на Висшия съдебен съвет.