Съдът назначи експертиза на интервютата на шефа на фармацевтичния съюз
Софийският районен съд насрочи делото срещу председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова за 22 март и назначи експертиза на записите от интервютата й пред БНР и БНТ от миналата година. В тях Сербезова коментира проблемите при снабдяването с лекарства срещу коронавирус заради презапасяване.
Заради това прокуратурата й повдигна обвинение за всяване на паника и "заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога". По-късно съдът върна делото, държавното обвинение го преработи и подаде отново, а проф. Сербезова заведе иск за дискриминация срещу прокуратурата и подаде жалба срещу държавата в ЕС в Страсбург.
"Доколкото ми е известно, към настоящия момент българската прокуратура не е обвинила по същия повод и за същата информация нито председателя на ЕК, нито еврокомисаря по здравни въпроси, нито Би Би Си, които съобщават същото месец преди моите интервюта, нито организацията за лекарства за Европа, СЗО, както и десетки депутати от ЕП, директори на болници в България и пр.", заяви днес Сербезова пред СРС, където даде обяснения.
Тя обясни, че нейно задължение е било да информира за проблема и да призовава за бърза реакция от изпълнителната власт.
"Изреченията, които български прокурор определи като фалшива тревога, са извадени от контекста и не считам, както аз, така и десетки международни институции и органи, че са фалшива информация или че всяват тревога. Защо и как прокуратурата видя в едно експертно мнение, базирано на данни от публични налични доклади, престъпление и до ден днешен за мен си остава загадка", допълни шефът на БФС.
Проф. Сербезова посочи още, че казаното от нея във въпросните интервюта пред националните радио и телевизия е публична информация, оповестена ден по-рано от Европейската агенция по лекарствата. В него се съобщавало за проблеми с осигуряването на лекарства и че се очаква недостиг, а в някои държави членки на ЕС вече имало такъв.
Тя напомни, че още през март 2020 г. е било съобщено как 30%-40% от производството на активни вещества за лекарства е в Китай и заради логистични проблеми не могат да се произвеждат противовирусни препарати. Въпросът е стигнал и до Европейския парламент.