Съдът дисквалифицира решението на КПК, след което Андрей Гюров бе отстранен от БНБ
Административният съд в София-град обяви за нищожно решението на Комисията за противодействие на корупцията, след което бившият депутат от "Продължаваме промяната-Демократична България" Андрей Гюров бе отстранен като подуправител на БНБ, съобщи "Сега". Освен това под съмнение се поставят всички действия на КПК, тъй като близо година тя работи, без да е била избрана от парламента.
Делото срещу КПК - наследник на бившата КПКОНПИ в производствата за конфликт на интереси, бе заведено от потърпевшия Андрей Гюров, тъй като комисията реши, че е бил в несъвместимост, като съдружник в "Йонтех Инженеринг" ООД, както и член на управата на две сдружения - "Балкански - Паница Институт за научни издирвания" и "Голф-клуб Благоевград".
На базата на това решение Управителният съвет на БНБ отстрани Гюров като подуправител, което той обжалва, но пред Върховния административен съд. ВАС спря делото и изпрати питания до Съда на ЕС в Люксембург.
Решението на АССГ не е окончателно и може да се обжалва пред ВАС.
От акта на АССГ се вижда, че в производството прокурор Цветослав Вергов е пледирал в полза на Гюров срещу КПК.
Съдия Бояна Петкова пише, че решението за несъвместимост на Гюров е взето от орган, който не е конституиран по реда и при условията на Закона за противодействие на корупцията. След като КПКОНПИ беше разделена на две комисии по силата на новия ЗПК, парламентът трябваше да избере нов състав на двете комисии - за противодействие на корупцията и за конфискация. Членовете на КПКОНПИ останаха членове и на двете комисии с председател Антон Славчев под условието, че те ще изпълняват функциите до 3 месеца от влизането в сила на закона. Този срок изтече на 6 януари 2024 г. В случая, разсъждава съда, не сме в хипотеза, че един орган изпълнява функциите си и извън мандата си, защото тук изобщо нямаме конституирана КПК.
Съдът приема, че оспорваният от Гюров акт е издаден при съществени нарушения на процесуалните правила, има факти, които не са оценени и изяснени.
След промените в Конституцията от края на м.г. управителят и подуправителите на централната банка са сред възможните кандидати за служебни премиери, в случай че не се състави редовно правителство. С решението на КПК на практика Гюров беше "отстрелян". От всички възможни кандидати, сред които президентът да номинира за служебен премиер, Гюров бе единственият, който не е свързан с ГЕРБ и ДПС.