OffNews.bg

Районната прокуратура във Враца разследва фалшифициран ли е вотът в борованската секция

Районната прокуратура във Враца образува досъдебно производство за извършено престъпление против политическите права на гражданите заради фалшифицирането на вота в село Малорад, община Борован, съобщиха оттам.

Както OFFNews съобщи по-рано днес, става дума за купуване и продаване на гласове в секция №060500005 в селото. Мислейки си, че са спрели видеонаблюдението, членовете на СИК поправят бюлетини и надписват преференции за "наши хора".

''Ние сме си наши хора'': Във врачанско членовете на СИК гласуват, вместо да броят

Жената, която фалшифицира вота в село в Борован е... председателка на СИК

Държавното обвинение ще проверява нарушен ли е член 169 от Наказателния кодекс. Той гласи:

"Длъжностно лице, както и лице от състава на избирателна комисия, което наруши тайната на гласуването или по какъвто и да е начин преправи резултат от избори, или референдум се наказва с лишаване от свобода от една до пет години".

Наблюдаващият прокурор е дал конкретни указания на разследващия орган за събиране на доказателства във връзка с направена проверка на сигнал, постъпил от Районното управление на МВР в гр. Бяла Слатина.

Понастоящем е известно, че около 23,00 ч. на 29.10.2023 г. (денят на вота) длъжностно лице от състава на СИК в с. Малорад, област Враца, е преправило резултатите от гласуването на проведените местни избори за кмет и общински съветници, пише в прессъобщение на прокуратурата. 

Видно от записа, фалшифицирането на резултатите става на втория час. На него се вижда, че се преправят само бюлетини за общински съветници.

Предстоят разпити на свидетели, в това число членове на Общинска избирателна комисия – Борован и кандидат от съответна политическа партия. Ще бъдат изискани записи от налични камери за видеонаблюдение в периметъра около местопрестъплението и назначена видеотехническа и лицево-идентификационна експертиза. Следва да се изяснят всички факти и обстоятелства, относими към предмета на доказване.

Законът предвижда наказание „лишаване от свобода“ от една до пет години за длъжностно лице, както и лице от състава на избирателна комисия, което по какъвто и да е начин преправи резултат от избори, уточняват от Районна прокуратура – Враца.