Прокуратурата: ТАД Груп искала да хакне пръскачките на парламента и да полива гостите
Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд искане за най-тежка мярка задържане под стража за собственика на ТАД Груп Иван Тодоров.
Вчера той бе арестуван на летище София във връзка с разследването на теча на лични данни от НАП, заради който бяха задържани служителят на фирмата Кристиян Бойков и търговският ѝ директор Георги Янков.
Предстои делото да бъде разпределено на конкретен съдебен състав, който да се запознае с доказателствата и да насрочи съдебно заседание, на което да се произнесе.
Прокуратурата иска постоянен арест за Тодоров, защото смята, че има опасност той да се укрие.
"Собственикът на ТАД Груп не е съдействал, не е предоставил паролите на компютрите, които са иззети", заяви на нарочен брифинг прокурор Евгения Станкова, завеждащ отдел „Антитероризъм“ в Специализираната прокуратура.
Тя съобщи и че от фирмата освен компютри са иззети сървъри и флаш памети.
Имаме свидетелски показания на служители, че целенасочено са били избирани фирми, чиито данни са били копирани, каза още прокурор Станкова.
Според нея данните на над 5,1 млн. български граждани са били копирани и предоставени на различни сайтове.
"На собственика на сайта Биволъ те са дадени 2 седмици преди да стане ясно, че е пробита системата на НАП. Засечен е и скрит чат между един от обвиняемите и собственика на медията", каза още Станкова.
Според нея са копирани данните на лица от висшето ръковоство и управлението на държавата.
"Целта на цялата дейност е била да се създаде социална нестабилност срещу действащата в момента политическа система, да се всее усещане за нестабилност в населението и тя е постигната. Сега хората сменят личните си карти и се притесняват да не им продадат колите и имотите, каза още прокурорът.
Станкова бе категорична, че целта на всяването на паника е била да се дестабилизира държавата и правителството, както и разтройване на дейността на НАП. Според нея сега всички служители на НАП били притеснени и приходната агенция не можела да функционира нормално.
Световни медии като Би Би Си и Ройтерс също получили хакнатата информация.
"Данните са излезли извън територията на България, което създава заплаха за националната сигурност", каза Станкова.
Тя разказа и че е установено посегателство от страна на ТАД Груп върху сървъра на поливната система пред парламента. Според Станкова замисълът бил да бъдат опръскани важни гости когато преминават покрай Народното събрание.