OffNews.bg

Отмяната на един член от НПК може да раздвижи съдебната реформа, смята адв. Марковски

Отпадането на един член от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) може сериозно да задвижи съдебната реформа, смята адв. Марин Марковски.

Става въпрос за член 46 от НПК, според който по-висшестоящ прокурор може да изменя или отменя постановления на прокурор от по-ниско ниво - нещо, което например в съдебната система не е допустимо.

"Има един член 46 от НПК, който казва, че всеки прокурор може да отмени постановление на по-долния прокурор. Ако един прокурор прочете или чуе по телевизията, че има информация за нарушения при обществена поръчка, това е законен повод за образуване на наказателно производство - това е нещо, което не се прави. Например, русенски прокурор е гледал местната кабеларка, повдига обвинение, Икономическа полиция му носи документация, да речем срещу кмета или дясната му ръка, обаче член 46 казва, че по-горният прокурор може да отмени постановлението за привличане и тогава този кмет, като се разтича по партийните централи, този окръжен прокурор е дотук", обясни Марковски в сутрешния блок на БНТ.

Според него реформата на правосъдието означава подобрение в работата на полицията, в работата на прокуратурата, съда, даже и на съдебно-изпълнителните наказания: "Когато отделните звена не работят, тогава някъде по веригата не свети зелена светлина или няма топлината, от която се нуждаем".

Промяната трябва да бъде чрез конкретни закони, което означава текстове, а не опит за реторика. Когато говорим за реформа, трябва да се запитаме защо, каква е целта, допълни адвокатът.

Нека този парламент да бъде парламент на надеждата и на успеха. Затова отговорът на въпросите предстои след януари, когато се гласуват законите, каза още той.

Марковски коментира още заявката на правителството за нулева корупция. Това, според него, звучи съвременно и модерно, "но в Наказателния кодекс има текст, който казва, че провокацията към подкуп се наказва, тоест това означава, че този текст трябва да отпадне. Подкупът е като изневярата в доброто семейство - всички го крият, то е между двама души. Въпросът е това престъпление да бъде разкрито".

Нулева корупция означава ефективно разкриване на престъпленията, това е силата на закона, категоричен е той.

Относно реформата за правомощията на главния прокурор, той коментира, че това е "една буря в чаша вода".

"Никога в историята на България главните прокурори не са правили престъпления. Ако това се случи, има решения на Конституционния съд. Трябва да се отмени член 46, защото главният прокурор може да отмени постановлението, което го привлича като обвиняем. Вижте, дали ще бъде Гешев, Чочков или Петков, ако имаме една великолепна законова структура, в която главният прокурор е административен ръководител, а не процесуален участник, ще се постигне правосъдие", добави адв. Марковски.

"Прокурорите са млади хора, облекли прокурорски тоги, защото обичат професията си, обаче те трябва да направят и една кариера и когато той повдига обвинения срещу хора, които ще му отрежат постановленията, той няма да го направи, защото ще му отрежат крилата. Законът трябва да дава крила, а не да реже", подчерта адвокат Марковски.

Относно личността на самия Иван Гешев Марковски заяви: "Човекът е започнал като полицай, блъскал е, не искам да правя оценка на неговата работа и неговата личност".