Почти единодушно, и без никакъв дебат, депутатите в последния си работен ден промениха Наказателния кодекс и завишиха някои санкции за престъпления, включително за педофилия.
Измененията комбинират 4 законопроекта, които минаха на първо четене. За разпространяване на порнографски материали санкцията ще е лишаване от свобода от една до пет години, вместо досегашното наказание до една година. Глобата също се повишава – сега е от 1000 до 3000 лв., но максимумът вече ще е 10 000 лв.
Давността за преследване за престъпление по отношение на малолетно или непълнолетно лице ще започва да тече от навършване на пълнолетие.
Ако бъде установено моторно превозно средство, послужило за извършване на престъпления, което не е собственост на дееца, вместо да бъде иззето, виновният ще трябва да изплати неговата равностойност.
Единствено Николета Кузманова от ИТН се обяви срещу законопроекта в този му вид. Още в началото тя поиска част от измененията да бъдат гласувани разделно.
„Ако 51-ото НС приеме тези параграфи във вида, в който са предложени, ще възпроизведе с различни думи формулировки на норми в Наказателния кодекс, които бяха обявени за противконституционни миналата година“, обяви тя.
Въпреки възражението ѝ измененията минаха безпроблемно - голямото мнозинство депутати бяха „за“, а ИТН се въздържаха.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1978
2
19.03 2026 в 20:31
-1043
1
19.03 2026 в 19:21
Собствениците на Forest Club внесоха петиция за спиране на събарянията в Баба Алино
Иска английски, не разбира български - шоуто на македонската президентка в София
МОН публикува резултатите от матурите
Нургюл Салимова може да спре да се състезава за България
Мъж с дете на ръце ритна автобус и счупи крак в центъра на Хасково (видео)
Фламинго долетя до един от най-големите военни заводи в Русия, гори и рафинерия в Самара