OffNews.bg

Емилия Масларова осъди прокуратурата за обезщетение от 70 000 лв.

Бившият социален министър в правителството на тройната коалиция Емилия Масларова осъди прокуратурата за обезщетение от над 70 000 лв. Решението е на Софийския градски съд, където Масларова заведе иск за 100 000 лв. за неимуществени вреди за делото срещу нея, продължило 11 г., за т.нар. златен ремонт на Центъра за комплексно социално обслужване в Стара Загора за над 11 млн. лв., съобщи "Лекс".

Обвинението твърдеше, че тя е присвоила парите, като за улесняване е извършила и длъжностно престъпление. Подсъдими с нея бяха още бившият зам.-министър на труда и социалната политика Димитър Димитров, бизнесменът Михаил Методиев, собственикът на фирма "Стара Загора 2007" Венцислав Драганов, бившият главен секретар на социалното министерство Иван Пенев и Росен Стефанов, който отговарял за контрола на ремонта.

Обвинителният акт бе внесен в съда през 2010 г., а в края на 2015 г. СГС оправда всички подсъдими, като в мотивите му се казваше, че нито една експертиза не показва ясно колко пари са изхарчени, а прокуратурата е изготвила "немислима" правна конструкция.

Две години по-късно апелативният съд отмени оправдателните присъди и върна делото на прокуратурата като написа, че градският съд е използвал пороците на обвинителния акт, за да оправдае подсъдимите, вместо да го върне на прокуратурата. Апелативните съдии бяха категорични, че обвинителният акт не отговаря на стандартите на какъвто и да е юридически акт, тъй като е "неясен, непълен, неразбираем, противоречив и концептуално невъзможен". Все пак апелативният съд прецени, че по делото има годни доказателства за реално причинени вреди.

В следващите две години обаче прокуратурата не внесе нов обвинителен акт, а през 2019 г. реши да прекрати делото. Постановлението за прекратяване бе потвърдено от СГС, но след това апелативният съд го върна за ново произнасяне. Тогава пък градският съд реши да върне делото на прокуратурата. Последваха обаче жалби на подсъдимите и апелативните съдии сложиха точка на казуса през 2021 г., като потвърдиха постановлението за прекратяване.

Три години по-късно Масларова е решила да заведе иск срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, като в молбата си пише, че делото срещу нея е продължило повече от 11 г., било е отразено широко в медиите и тя е била подложена на неимоверен стрес, тъй като била злепоставена в обществото, доброто ѝ име е било опозорено, а политическата ѝ кариера рязко е пострадала.

В нейна подкрепа показания са дали двама свидетели, между които и бившата шефка на кабинета ѝ. Тази свидетелка разказва, че обвинението срещу Масларова било шок за целия екип, но най-вече за бившата министърка, "защото всичко, каквото правила като министър, получило много висока оценка и от професионалната гилдия, и от хората". 

В решението си съдът отбелязва дългата продължителност на процеса, както и това, че Масларова за пръв път била обвинена и то за присвояване на изключително голяма сума, като за това престъпление се предвиждат от 10 до 20 г. затвор и конфискация на цялото имущество. Заради това пък са ѝ били наложени обезпечителни мерки за над 5 г.

Освен това в началото на делото Масларова е била в трудоспособна възраст (60 г.), а след като постановлението за прекратяване е влязло в сила, вече е била на 71 г. 

Решението на СГС не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Преди 5 г. Емилия Масларова осъди и държавата в Европейския съд по правата на човека в Страсбург да ѝ плати обезщетение от 8000 евро за коментари на срещу нея, с които е била погазена презумпцията за невиновност.