Доживотна присъда за убийството на жена след домашно насилие
Апелативният съд във Варна измени присъда на Добричкия окръжен съд и осъди на доживотен затвор мъж, убил бившата си съпруга в условията на домашно насилие.
Първоначалната присъда е била 18 години. Тя е за Фаредин А., който на 28 декември 2021 г. в Тервел умишлено убил бившата си съпруга Аше А.
Убийството е извършено по особено мъчителен начин, с особена жестокост и в условията на домашно насилие.
Фаредин А. е осъден и да заплати на граждански ищец сумата от 200 000 лв. - обезщетение за неимуществени вреди. Първоначалната присъда на добричките магистрати е обжалвана от частния обвинител с довод, че не справедлива.
Фаредин системно злоупотребявал с алкохол. Играел хазарт, което влошило отношенията със съпругата му. Жената редовно била подлагана на физически и психически тормоз. Въпреки че бракът бил разтрогнат, бившият съпруг продължавал да притеснява Аше, включително със закани за убийство, правел опити за физическа саморазправа с нея и децата им.
Районният съд в Тервел издал заповед, с която задължил бащата да се въздържа от домашно насилие спрямо дъщеря си и му забранил да я доближава. Фаредин обаче нарушил заповедта и му била наложена глоба. Издадена била и заповед за незабавна защита и решение на Районния съд с нови мерки за защита – този път спрямо Аше А.
В деня на убийството, той пресрещнал на улицата бившата си съпруга с настояване на бъдат заедно. Тя му отказала под предлог, че има приятел. Мъжът й нанесъл многократни удари в главата с парче бетон.
Нападението било прекратено от свидетелка, а Фаредин се укрил. Междувременно била установена смъртта на Аше. Вечерта същия ден той бил задържан.
Съдебно-медицинската експертиза сочи като причина за смъртта многофрагментно счупване на черепните кости и разкъсване на главния мозък.
Според Варненския апелативен съд, добричките магистрати правилно са преценили, че убийството е извършено с особена жестокост, по особено мъчителен начин и в условията на домашно насилие. Подсъдимият е нанесъл по пострадалата множество удари със значителна сила и те са довели до тежката черепно-мозъчна травма. Проявата е била особено мъчителна за жертвата и характеризира Фаредин като особено жесток. Броят на ударите, силата и насочеността им към жизнено важни органи, използваният бетонов къс показват, че той е целял настъпването на смъртта, а това означава и пряк умисъл. Доказано е и упражненото физическо, емоционално и психическо насилие към бившата му съпруга.
При определянето на наказанието, Апелативният съд взе предвид предходно осъждане, за което подсъдимият е бил реабилитиран и присъда за закана с убийство, за която няма реабилитация. Последното е преценено като отежняващо вината обстоятелства. Освен това съдебното минало на Фаредин А. сочи извършване на тежки престъпления срещу личността.
Убийството „разкрива негативна градация в асоциалното му поведение и престъпната му дейност в продължение на дълги години, белязани с упражняван системен психически, физически и емоционален тормоз спрямо пострадалата и собствената му дъщеря.
Ежедневните навици, характеризиращи се със злоупотреба на алкохол, наркотични вещества, хазартна зависимост определят подсъдимия като личност с липсващи трудови, социални и морални ценности, неосъзнаваща последиците от собственото поведение. Това разкрива високата обществена опасност на личността му", пише в съдебното решение.
Според Варненският апелативен съд, присъденото от първата инстанция наказание е сериозно занижено и е нужно да се увеличи на доживотен затвор. Така ще се удовлетвори критерият за справедливост, заложен от законодателя, пише в аргументите на съдиите от Варна.
Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд.