OffNews.bg

До 8 години затвор може да получи Боршош, ако го признаят за виновен

Бившият изпълнителен директор на НДК Мирослав Боршош официално беше обвинен от прокуратурата за ощетяване на бюджета с повече от 17 млн. лв. и за умишлена безстопанственост. 

По тези текстове от Наказателния кодекс максимално предвиденото наказание е до 8 години затвор. 
Обвинението е по разследване на СЗА, образувано на 08.06.2017 г. по материали от извършена от ДАНС проверка.

Според прокуратурата Боршош е похарчил целеви средства за плащане на разходи. Парите - 17 млн. лв., са отпуснати с решение на Министерския съвет, като са били предназначени за преустройството, модернизацията и адаптирането на основната сграда на НДК за нуждите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година.

От събраните до момента доказателства е установено, че след получаването на средствата, в периода от 23 август 2016 г. до 31 януари 2017 г. в нарушение на Закона за публичните финанси, Мирослав Боршош е разпоредил част от целевите средства – в размер на 1 718 243 лева да бъдат изразходвани за заплащане на разходи, които не са свързани с дейностите, за които са били отпуснати.

От това са настъпили вредни последици за държавата в размер на 1 718 243 лв., което обоснова ангажиране на наказателната му отговорност за престъплението по чл. 254А, ал.2 от НК.

В хода на разследването е установено, че в периода 18 септември 2015 г. – 27 септември 2016 г. бившият шеф на НДК умишлено не е положил достатъчно грижи за управлението на повереното му имущество и от това са последвали значителни вреди за двореца. 

През септември 2015 г. той е поискал от Министерския съвет да му отпуснат автомобили за служебни цели. В същото време НДК е разполагало с лек автомобил „Ситроен С4“ и с микробус "Хюндай“. Въпреки това Боршош е сключил договор при за лизинг на автомобил "Лексус ЛС 600“ за срок от 12 месеца, за което е заплатена сумата от 14 199 лв.

На 16 октомври 2015г. Министерският съвет е уважил искането на Боршош, като му е предоставен за временно ползване автомобил „Пежо 607“. Изпълнителният директор не е прекратил договора за оперативен лизинг, а на следващата година /на 27.09.2016 г./ отново е сключил договор при условията на оперативен лизинг за автомобил м.“Лексус ЛС 600“, за което отново са заплатени средства в размер на 14 199 лв.

На Мирослав Боршош е взета мярка за неотклонение „Подписка“.

Повдигнатите днес обвинения са начални работни обвинения. Продължава събирането на нови доказателства и анализ на целия събран доказателствен материал. Продължава анализът на плащания с бюджетни средства не за целта, за която те са били отпуснати, както и анализът на договорите с външни изпълнители, които Боршош като изпълнителен директор е сключвал. Посоченият по – горе договор за оперативен лизинг на лек автомобил „Лексус ЛС 600“ е само един от тези договори. До настоящия момент са изискани всички такива договори, сключени от изпълнителния директор до месец юни 2017 година – над 4 000 на брой.

Веднага след приключването на финансовата инспекция от АДФИ, ще бъде изискан докладът от тази инспекция с оглед констатациите и изводите, касаещи законосъобразността на проведените обществени поръчки за строителство и ремонт на сградата на НДК за нуждите на предстоящото председателство на Р България на Съвета на Европейския съюз през 2018 година.