Бившият подуправител на БНБ съди прокуратурата и парламента
Бившият подуправител на БНБ Цветан Гунев, който е обвиняем за участие в организирана престъпна група за източването на КТБ, е завел дело срещу парламента и прокуратурата, съобщава "Правен свят".
Гунев съди Народното събрание за неправомерното му освобождаване от длъжност в началото на миналата година. Гунев е поискал от съда да го възстанови на поста и парламентът да му изплати обезщетения и неимуществени вреди за 40 хил. лв. Според адвокатите на Гунев той е освободен от поста му в противоречие на правото на Европейския съюз. Бившият подуправител е бил освободен по разпоредби, които са критикувани от Европейската централна банка и Европейската комисия.
Предявеният иск за неимуществени вреди е за 20 000 лева, въпреки че до датата на подаването му през октомври, те са изчислени на 100 000 лева. Искът за имуществени вреди също е за 20 000 лева, макар за времето от освобождаването му до предявяването на молбата, той да е пропуснал доходи от възнаграждения в размер на 385 000 лв.
Това дело обаче е било прекратено от СГС в края на миналата седмица и изпратено по подсъдност в Софийския районен съд. Основанието, посочено от съдия Невена Чеуз е, че на окръжен съд са подсъдни искове за над 25 000 лева, а в молбата са предявени два обективно съединени иска, всеки от които за по 20 000 лева.
Заведеното дело срещу прокуратурата е заради постановление от април м.г., с което на Гунев не е разрешено да напусне страната. Искането му е било да пътува до Прага за 9 дни, за да види сина си, който живее там. Постановлението на прокуратурата е било обжалвано, но СГС го е потвърдил. В исковата молба се казва, че нито в постановлението, нито в определението на съда, са изтъкнати конкретни съображения, свързани с личността на Гунев, от които е направен изводът, че има опасност той да се укрие в чужбина. Тази "опасност" е изведена само от характера на повдигнатите обвинения, високата им наказуемост и предположението, че той разполага с пари, които да му помогнат да се укрие в чужбина. Едва в началото на тази година забраната е отменена заради изтичането на максимално допустимия срок. Искането на Гунев е да бъде обезщетен с 30 000 лева за причинените му неимуществени вреди.