Бивш шеф на ДАИ живял 10 г. от подкупи, съдът отказа да му изземе имуществото
Окръжният съд в Пазарджик отказа да изземе имуществото на осъдения за корупция бивш зам.-шеф на Дирекция "Автомобилна инспекция" (ДАИ) в Пазарджик и осъди Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество да плати разноските по делото, съобщи "Виделина".
Бившият зам.-директор на ДАИ-Пазарджик Тодор Грочев беше задържан през май 2014 г. при операция на ДАНС с 500 белязани лева, след като явил се на шофьорски курс подал сигнал в полицията.
Тогава разследването установи, че Грочев не е теглил заплатата си в продължение на 10 години, а се е издържал от подкупи.
Грочев беше осъден на 2 години затвор, но беше пуснат след 18 месеца за добро поведение.
КОНПИ поиска от съда да отнеме в полза на държавата имущество на бившия зам.-шеф на ДАИ-Пазарджик в размер на 378 875 лв.
Окръжният съд в Пазарджик обаче отхвърли иска със свое решение от 1 декември, като осъди КОНПИ да плати разноските по делото в размер на 9607,41 лева.
Според решението на съдия Цветанка Вълчева има несъответствие между доходите на Тодор Грочев и съпругата му в размер на 201 637.81 лв.
И тази сума обаче била завишена, защото според показанията на родителите на Грочев те са заплащали всички разходи през годините на съвместния живот на Тодор Грочев и съпругата му - от 1994 до 2004 г., а семейството спестявало парите от заплатите си.
Възрастните хора давали на Грочев и жена му и пари на ръка, които държали в дома си, преобръщали са ги във валута и са ги внесли в банката в един по-късен момент, когато повярвали в сигурността на банките, става ясно от решението.
Парите на възрастните били от продажба на животни, картофи, къща, от дивиденти, от застраховка, от печалба от тотото и други. Освен това те вземали сериозни пенсии в рамките на този период - бащата на Грочев получавал 399 лева пенсия, актуализирана към момента на 711,10 лева. Майка му пък вземала 57,75 лева, актуализирана към момента на 155 лева.
Този размер на получавания доход бил напълно достатъчен за покриването на всички разходи на 5-членното семейство, като се уточнява, че то има градини и ниви, от които се подготвяла цялата храна за зимата.
Според съдията по делото не са събрани доказателства, които да оборят това твърдение.
Средствата са внасяни в банките преди повдигането на обвинението на Тодор Грочев и преди да започне проверката на комисията, а в рамките на проверявания период не е установено значително между имуществото на семейството на Грочеви и доходите им, се допълва в решението.
Заради събраните по делото материали съдът решава, че искът на КОНПИ е процесуално допустим, но неоснователен.
От КОНПИ коментираха пред OFFNews, че ще обжалват решението на съда.