Бюрото за защита официално мина към министъра на правосъдието
Бюрото за защита на застрашени лица минава официално на подчинение на министъра на правосъдието, след като Министерският съвет одобри постановление за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство.
С промяната Бюрото по защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, се преобразува в самостоятелна организационна структура - Бюро по защита на застрашени лица.
Преди измененията в закона то бе към главния прокурор. Решението бе прието през 2014 г., когато бюрото бе прехвърлено от правосъдното министерство към ръководителя на държавното обвинение.
С него бяха свързани редица скандали, а през март т.г. президентът Румен Радев внесе в КС искане за установяване на противоконституционност на отделни разпоредби от Закона за съдебната власт и Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, с които Бюрото по защита се определя като самостоятелна организационна структура при главния прокурор.
Според държавния глава в последните години чрез последователни промени в закона в отклонение от конституционния принцип за разделение на властите при главния прокурор се оказаха съсредоточени всички основни функции по ръководство, контрол и осъществяване на дейността на бюрото по защита. По този начин се надхвърлят установените в конституцията правомощия на прокуратурата и на главния прокурор, смята Радев.
Бюрото участва в няколко зрелищни акции. В края на май 2020 г. негови служители изведоха от МОСВ бившия зам.-министър Красимир Живков, който заедно с братята Пламен и Атанас Бовокови бе обвинен по аферата „Боклукгейт“ за нерегламентирано управление на опасни отпадъци.
Малко по-късно обект на бюрото и прокуратурата стана и президентството. По време на съвместната акция бяха претърсени кабинети на съветници на Румен Радев. Задържани бяха Пламен Бобоков, президентския съветник Илия Милушев и секретарят Пламен Узунов.
Днес от МС обясняват, че в изпълнение на законовата разпоредба е необходимо да бъде изменен и допълнен подзаконовият нормативен акт - Правилника за прилагане на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, като се приведе в съответствие със закона с цел безпроблемното функциониране на бюрото.
С приемането на акта ще се намали максимално рискът за осъществяване на противоправни посегателства спрямо застрашени лица и пряко свързаните с тях хора, както и ще са налице всички предпоставки за своевременното предприемане на необходимите комплексни мерки за защита и дейностите, свързани с тях, обясняват от МС.