Арестуваните от РЗОК-Пловдив източили над 1 млн. лева от Касата с лекарства за хепатит
Арестуваните служители на районната здравна каса в Пловдив и техните съучастници източили от НЗОК над 1 млн. лева.
Чрез дублиране на рецепти на реални пациенти за скъпоструващото безинтерфероново лечение на хепатит C през аптеки фантоми те присвоили крупната сума, обясниха от прокуратурата.
Те се възползвали от слабости в софтуера на НЗОК, заради които контролът на изписаните лекарства става до три месеца след получаването им.
Така се е оказало възможно един пациент да си получи лекарствата реално от съществуваща аптека и втори път - фиктивно от аптека фантом, без това да бъде забелязано, макар че става въпрос за скъпоструващо лекарство, което подлежи на повече контрол.
60% от приходите от престъпната схема са отивали у двама служители на районната здравна каса в Пловдив - Иван Деспотов, шеф на дирекция, отговаряща за контрола на аптеките, и неговия подчинен Владимир Манев.
Именно те трябвало да извършват контрола за злоупотреби с лекарства.
В измамата е участвал още фармацевт с фамилия Александров, собственик на няколко аптеки. За една година той създал три аптеки фантоми, които съществували само на хартия. Аптеките били регистрирани на името на социално слаб, разследван от
икономическа полиция за други престъпления.
Аптеките са разкривани на всеки три месеца, за да не бъде засечена измамата.
Участниците в схемата са използвали данни на реални пациенти и са изписвали лекарствата на стойност 25 000 - 30 000 лева веднъж през действаща аптека и веднъж през аптека фантом. Така за година са източени над 1 млн. лева, а последно изтеглената сума е била близо 90 000 лева.
Разкритата схема показва сериозни пропуски в контрола на Здравната каса, коментираха от прокуратурата.
Освен документната измама е извършен и подкуп в особено големи размери.
Наказанията, предвидени в Наказателния кодекс за тези престъпления, са от 10 до 20 години за документното престъпление и от 3 до 15 години за подкупа.
В ареста остават четирима души - Деспотов, Манев, Александров и социално слабият Лютинов, на чието име са регистрирани аптеките фантоми. Първоначално са арестувани още двама от замесените в схемата, но те са освободени.
Според прокуратурата "мозъците" на престъпната схема живеели в истински лукс. Деспотов притежавал имение извън града и няколко луксозни автомобила.