18 г. по-късно прокуратурата е осъдена да плати обезщетение за рухналата на ул. 'Алабин' сграда
Осемнадесет години след трагедията с рухналата сграда на централната софийска улица "Алабин" прокуратурата е осъдена да плати обезщетение от 60 000 лв. за едно от загиналите при инцидента момичета. Решението е на Софийския апелативен съд (САС), който установява, че години наред държавното обвинение е демонстрирало нежелание да събира доказателства и да разкрие виновниците за случая с две невинни жертви, съобщи "Лекс".
Майката на Деница Ченишева – Александрина, заведе иск за 300 000 лв. неимуществени вреди срещу прокуратурата.
Въпреки че трагедията се случи на 19 септември 2006 г., делото стига до съд 10 г. по-късно. След което процесът продължи 5 г. и за капак всички обвинени бяха оправдани.
На първа инстанция Софийският градски съд постанови прокуратурата да плати 15 000 лв. на Александрина, като определи, че вредите за майката са загубата на единственото й дете и оправдаването на подсъдимите, но не и протакането на делото.
САС обаче смята, че вредите от бавното правосъдие са също толкова важни и назначава съдебно-психологическа експертиза, а според заключението на вещото лице майката е щяла да бъде травмирана дори и при осъдителна присъда. Забавянето на процеса е удължило агонията й.
"Липсата на осъждане на виновните също е травма, но независимо как би приключил, ако наказателният процес приключи по-бързо, ефектът за пострадалата не би бил така тежък, тъй като забавянето на процеса удължава агонията", заключва вещото лице.
За поведението на разследващите, съдебният състав пише, че то може да се характеризира с нежелание да изпълнят своите правомощия по закон – да събират доказателства, да разследват, да упражняват държавна принуда, така че да се достигне до обективната истина и виновните лица да получат предвидените по закон наказания.
"Дали това нежелание за разследване се дължи на невъзможност, некомпетентност, или на друга причина, е без значение по делото", пише САС.
В решението съдът уточнява, че в първите месеци след трагедията разследването е било активно, а забавянето започва през 2007 г. и приключва през 2016 г., когато делото е внесено в съда. През този период съдът отбелязва, че има години, в които не е извършвано нищо от разследващите или за цяла година са разпитани няколко свидетели, или са съставени няколко протокола, а в най-добрия случай е била назначена експертиза. В същото време обаче са правени на два пъти опити за прекратяване на делото, които са били отменяни от съда, а даваните указания не са били изпълнявани.